Strona główna / Okolice / Sołectwo Mąkoszyce / 90-lecie OSP Mąkoszyce – fotorelacja

90-lecie OSP Mąkoszyce – fotorelacja

Życzenia, przemówienia gości i odznaczenia – tego wszystkiego nie mogło zabraknąć podczas jubileuszu 90 lat jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Mąkoszycach.

Uroczystą mszą św. w kościele parafialnym w Mąkoszycach w minioną sobotę, 20 czerwca, rozpoczęły się oficjalne obchody 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej, w której wzięły udział poczty sztandarowe, delegacje i przedstawiciele władz samorządowych gminy, powiatu i województwa. Po wspólnej modlitwie wszyscy wspólnie przeszli, w rytmie Orkiestry Dętej z Ostrzeszowa, na tamtejsze boisko szkolne, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. Zgromadzonych gości i mieszkańców Mąkoszyc przywitał prezes OSP Mąkoszyce dh Mirosław Świątczak, po czym zostały odczytane zapisy kroniki OSP Mąkoszyce przez dh Rafała Tyca, sięgające początków 1925 roku, kiedy to do wsi Mąkoszyce przybył Stawinoga Edward, przedstawiciel straży pożarnej miasta Ostrzeszów.
Po długim przestoju jednostka znów aktywnie działa. W listopadzie 2013 roku otrzymała nowy wóz bojowy ford transit. Rozwijająca się i coraz intensywniej działająca jednostka przyciąga dużo nowych i chętnych do działania osób. Obecnie OSP Mąkoszyce to 32 członków czynnych, drużyna młodzieżowa i drużyna żeńska. – Już wtedy wiedziano, że Ochotnicza Straż Pożarna ma służyć ludziom, ma być zawsze tam, gdzie ludzie tego potrzebują. I to jest od 90 lat. Gratuluję zatem tym, którzy kontynuują to dzieło swoich poprzedników – mówił Krzysztof Grabowski.
Po przypomnieniu w skrócie tych minionych lat przyszedł czas na wręczenie medali i dekoracji sztandaru, której dokonał prezes Związku OSP RP Krzysztof Grabowski w asyście komendanta PSP Ostrzeszów Tomasza Maka.
Również druhowie z jednostki zasłużyli swoim oddaniem i odwagą na odznaczenia. Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” zostali odznaczeni: dh Krzysztof Kwikert oraz dh Andrzej Kuźnik. Srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczony został dh Jerzy Janiak, z kolei brązowymi medalami odznaczeni zostali: dh Krzysztof Wąsala, dh Błażej Kubiak, dh Damian Zakręt, dh Feliks Gruszka, dh Piotr Wieczorek, dh Mirosław Stach oraz dh Arkadiusz Adamski. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Zarządu Powiatowego w Ostrzeszowie nadał odznaki Strażak Wzorowy następującym druhnom i druhom: Anna Kubacha, Zdzisława Janiak, Małgorzata Noculak, Wioletta Świątczak, Monika Kuźnik, Przemysław Bochyński, Dariusz Doktor, Henryk Doktór, Rafał Tyc, Karol Doktór, Mariusz Janiak i Damian Kempa.
Gratulacji i życzeń nie zabrakło. Prezes Mirosław Świątczak dziękował gościom, wójtowi Wiesławowi Berskiemu oraz paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, które napracowały się, aby stół dla zaproszonych gości był suto zastawiony i niczego na nim nie zabrakło.
Obchody uświetniły, oprócz Orkiestry Dętej z Ostrzeszowa, występy małych artystów z Przedszkola Publicznego w Mąkoszycach oraz uczniów tamtejszej szkoły podstawowej. Zagrała również kapela Lewiniacy, przybyła z Lewina Kłodzkiego. Zespół już niejednokrotnie występował na uroczystościach odbywających się na terenie gminy Kobyla Góra. Wystąpili również lokalni artyści. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów tak zacnego jubileuszu nie mogło zabraknąć zabawy do białego rana, a do tańca mieszkańcom i gościom przygrywał zespół Music Dance.
90 lat to niewątpliwie sporo czasu, nie każdy mieszkaniec pamięta początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Mąkoszycach, ale teraz każdy wie, gdzie może zwrócić się o pomoc w razie potrzeby – do swoich druhów, którzy zawsze czekają w gotowości.
MaG

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl