Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie są wyjątkowe – praktykuje się tu bowiem obrzęd święcenia zwierząt, jako że św. Roch oprócz tego, że chroni od zarazy, jest patronem aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali, weterynarzy, a nawet więźniów, jest również uważany za opiekuna zwierząt domowych. To właśnie on 300 lat temu miał uchronić miasto od zarazy. W podzięce w XVIII wieku wystawiono mu drewniany kościół. Wybudowano go na wzgórzu poza miastem, gdzie później został przeniesiony cmentarz.
Przez wieki do kościółka przed oblicze św. Rocha przybywali jego czciciele prosząc o zdrowie i błogosławieństwo dla siebie oraz inwentarza. Do dzisiaj niewiele się zmieniło – odpust rozpoczyna się uroczystą mszą św. w kościele farnym 15 sierpnia, skąd udaje się procesja do kościoła pw. św. Rocha, gdzie jak przed wiekami odbywa się całonocna adoracja. Jedynym stosunkowo nowym elementem, który pojawił się w programie odpustu jest odprawiana o 24:00 pasterka maryjna. Celebrują ją księża pochodzący z parafii mikstackiej.
Osobliwością odpustu jest święcenie zwierząt. Odbywa się ono po mszy wotywnej odprawianej o godzinie 8.00. Przed kapłanem stojącym przy cmentarnej bramie przechodzi niepowtarzalna procesja. W przeszłości na święcenie przyprowadzano przede wszystkim krowy i konie. W ostatnich latach zaczęły się pojawiać także inne zwierzęta, psy, koty, chomiki, świnki morskie, papugi, rybki, gołębie. Na świecenie przyprowadzają swoje zwierzęta nie tylko mieszkańcy mikstackiej parafii, ale także goście z różnych stron Polski, którzy przyjeżdżają tutaj ze swoim ulubieńcami, aby prosić św. Rocha o opiekę.
źródło: powiatostrzeszowski.pl
Kliknij na poniższy program, aby wyświetlić szczegóły: