Strona główna / Okolice / Sołectwo Kobyla Góra / O drogach, gruntach i odpadach, czyli sesja w Kobylej Górze

O drogach, gruntach i odpadach, czyli sesja w Kobylej Górze

Kolejna, XII już sesja Rady Gminy Kobyla Góra za nami. Tym razem doszło do niewielkiego spięcia między dwoma radymi.

Droga w Myślniewie

Podczas sprawozdania z działalności międzysesyjnej Komisji Rewizyjnej, Kazimierz Kruszyna zauważył, że droga w Myślniewie jest źle wykonana. Brakuje odwodnienia, zakręca w nieodpowiednim miejscu. Radny wnioskował o to, aby przed kolejnymi budowami dróg spotkać się z mieszkańcami i sołtysem, zrobić spotkanie wiejskie, na którym temat modernizacji byłby poruszany, bo to mieszkańcy wiedzą, na co zwrócić uwagę. Urzędnicy spod biurka nie są w stanie wychwycić praktycznych problemów, mogących pojawić się przy realizowaniu inwestycji. – Moim zdaniem ten projekt jest zły, ja jako radny nie mogę tego tolerować – oświadczał Kruszyna.

Radny Kruszyna znów w natarciu

Pierwsza wymiana zdań wywiązała się podczas relacjonowania sprawozdania z działalności Komisji Gospodarczej. Przewodniczący Henryk Kwiatkowski analizował plany budowy i modernizacji dróg w gminie Kobyla Góra w 2016 roku. Na wykonanie wszystkich planowanych robót potrzeba ok. 5 mln zł. W planie ujętych jest 8 odcinków dróg gminnych. – Około 1,5 mln wygenerujemy z własnych, budżetowych środków, tyle samo prawdopodobnie uzyskamy z dofinansowania, i miejmy nadzieję, że 1mln zł odpadnie nam po przetargach – obliczał Kwiatkowski. Przy tym założeniu, na drogowe inwestycje powinny wystarczyć 4 mln zł. Do sprawozdania przewodniczącego Henryka Kwiatkowskiego wtrącił się radny Kruszyna, pytając, dlaczego cztery sołectwa, jak zawsze, zostały pominięte w planie budowania i renowacji dróg. – Plan zakłada inwestycje drogowe do 2022 roku i z racji niskiego budżetu zostały ujęte tylko najbardziej uczęszczane drogi w gminie. Na resztę po prostu nas nie stać – tłumaczył Kwiatkowski. – Proszę mi więc wyjaśnić, dlaczego miejscowości, takie jak: Zmyślona Ligocka, Kuźnica Myślniewska, Rybin czy Marcinki są zawsze pomijane w planach? – pytał Kruszyna – Czy to, że w komisji nie ma radnych reprezentujących te tereny, nie jest już dość sugestywne – ciągnął dalej radny. Pytanie to zostało jednak pozostawione bez odpowiedzi.

Siła plotek?

Głos zabrał także radny Zenon Lewek. Zadał pytanie wójtowi Wiesławowi Berskiemu, dlaczego działki stanowiące własność gminy są sprzedawane za połowę wartości. Wójt Berski wyjaśnił, że jeśli wystawiona na przetarg działka nie ma zainteresowania, wystawia się ją powtórnie, obniżając minimalnie jej wartość, aby oferta była bardziej atrakcyjna. – Jednak to nie jest tak, że cena jest obniżana o połowę – tłumaczył wójt. – Obniża się cenę o określone minimum zawarte w przepisach, ale nigdy nie o połowę. Te wartości są naprawdę minimalne – dodał Wiesław Berski i zaprosił radnego Lewka do urzędu, aby sprawdził kwoty, za które działki zostały sprzedane. Niestety, radny Lewek prawdopodobnie zasugerował się krążącymi plotkami i nadal upierał się przy swojej wersji, że działki wyzbywa się za bezcen. Może jednak lepiej rozwiać plotki i udać się do magistratu?

Nieopodal u sąsiadów

Na sesji została także poruszona kwestia gospodarowania odpadami komunalnymi. Wójt Wiesław Berski wspomniał, że spotkał się z włodarzami Międzyborza, aby rozeznać się w temacie funkcjonowania spółki komunalnej w zakresie odbioru śmieci. Tam gmina nie korzysta z usług „Eko-Regionu”, a poprzez utworzenie spółki komunalnej są w stanie zaoferować swoim mieszkańcom mniejsze stawki za odbiór śmieci. Obowiązująca stawka u niedalekich sąsiadów to 10 zł od osoby. W Kobylej Górze obowiązuje kwota od gospodarstwa domowego i w zależności od liczby domowników wynosi od 8 do 15zł za osobę. Jak podkreślał wójt Berski, kolejne spotkania i obliczenia wskażą, czy wersja wywożenia odpadów przez kobylogórską spółkę komunalną wyszłaby na korzyść mieszkańcom. Jeśli stawki po obrachunkach wyjdą niższe, niż trzeba płacić „Eko-Regionowi”, kwestia jest godna rozpatrzenia.

Opłaty bez większych zmian

Podczas sesji uchwalono także stawki podatku od nieruchomości obowiązujących w 2016 roku. Ceny poszły w górę o 3 grosze. Pozostałe stawki, tj. za opłatę targową, miejscową, podatku od środków transportowych pozostały bez zmian w stosunku do roku 2015.

-MaM-

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl