Strona główna / Okolice / Sołectwo Kobyla Góra / Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Kobylej Górze

Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Kobylej Górze

Pasowanie na ucznia to wieloletnia polska tradycja, która kontynuowana jest w prawie każdej szkole. Zwyczaj ten nawiązuje do czasów średniowiecza – pasowania na rycerza. Wówczas giermek – adept rzemiosła rycerskiego otrzymywał miecz i pas, stając się prawdziwym rycerzem. Stąd właśnie od pasa pochodzi nazwa pasowanie. Osoba, która miała dokonać pasowania ( mógł to być władca, kapłan, lub inny rycerz) uderzała mieczem przyszłego rycerza w ramię i mówiła ,, pasuję cię na rycerza”. Pasowanie na ucznia przypomina nam wydarzenia z tamtych czasów. Zamiast miecza dyrektor dotyka ramienia każdego ucznia dużym ołówkiem. Jest to oficjalny akt przyjęcia dziecka do braci uczniowskiej. Zamiast pasa i miecza uczniowie otrzymują najczęściej dyplomy i drobne upominki.

Uroczystość ta jest dla pierwszoklasistów powodem do dumy, ponieważ bycie uczniem jest czymś ważnym zaś chodzenie do szkoły jest nie tylko obowiązkiem, ale i przywilejem.

14 października był ważnym dniem dla najmłodszych dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kobylej Górze. W tym roku szkolnym do klas pierwszych uczęszcza czterdzieścioro ośmioro dzieci. Wszystkie dzieci ubrane były w stroje galowe,

z wielką radością jak i powagą oczekiwały na ten właśnie dzień.

Na uroczystość zaproszono: wójta gminy – p.Wiesława Berskiego, dyrektorkę szkoły – p.Gabrielę Grzesik, dyrektorkę przedszkola p. Agnieszkę Kocot, wychowawczynie z przedszkola- p.Dorotę Janiak i p.Jolantę Więcek, przewodniczącego Rady Szkoły – p.Witolda Gabrysia oraz wszystkich Rodziców i uczniów z klas III wraz z wychowawczyniami.

Uroczystość rozpoczęła się wspaniałym występem artystycznym w wykonaniu uczniów klas trzecich.

Po tej części dzieci z klas pierwszych zostały pasowane na uczniów. Aktu pasowania dokonała dyrektor szkoły – p. Gabriela Grzesik dotykając specjalnym ołówkiem ramienia każdego dziecka. Następnie uczniowie złożyli ślubowanie. Na pamiątkę wychowawczynie

Maria Koperdowska i Małgorzata Moskwa wręczyły każdemu uczniowi dyplom – Akt Pasowania na Ucznia oraz legitymację szkolną. Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście złożyli pierwszakom gorące gratulacje, życząc wielu sukcesów w dalszym zdobywaniu wiedzy.

Każdy pierwszak otrzymał upominki ufundowane przez Rodziców, Samorząd Uczniowski oraz panie wychowawczynie z przedszkola.

Nie zabrakło też wspólnego klasowego zdjęcia. Na zakończenie czekał słodki poczęstunek przygotowany przez mamy pierwszoklasistów.

W imieniu dzieci składamy wszystkim Rodzicom serdeczne podziękowania za aktywne włączenie się w przygotowanie tej uroczystości.

M.K.

pasowanie 1pasowanie 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl