Strona główna / Bez kategorii / 18 marca – Europejski Dzień Mózgu

18 marca – Europejski Dzień Mózgu

Ludzki mózg to najbardziej złożony organ na świecie. To właśnie on całkowicie steruje naszym życiem, emocjami czy pamięcią. Nic więc dziwnego, że doczekał się swojego święta. A co o nim wiemy?

1. Mózg pochłania naszą energię

Mózg to najbardziej energochłonny organ naszego ciała. Chociaż stanowi tylko 2 proc. naszej wagi, to zużywa nawet do 20 proc. energii. Cała ta moc jest mu potrzebna do utrzymania naszych szarych komórek w zdrowiu. Mózg zużywa też sporo energii na wysyłanie impulsów energetycznych, które pozwalają na komunikację między poszczególnymi komórkami.

2. 100 miliardów neuronów

Każdy mózg ma ok. 100 miliardów neuronów! Całkiem sporo, prawda? To aż 16 razy więcej niż liczba ludzi na Ziemi.

3. 90% proc. mózgu działa non stop

Ludzie nie używają tylko ok. 10 proc. części swojego mózgu. Chociaż wiele osób powtarza, że nie wykorzystujemy jego możliwości, to jest to nieprawda.

4. Mózg to woda

Wiedzieliście, że mózg składa się w 75 proc. z wody? Czyżby o to chodziło w tym całym „robieniu wody z mózgu”?

5. Stres zmienia rozmiar mózgu

Okazuje się, że stres to czynnik, który najbardziej wpływa na zmiany w mózgu. Najgorsze, że może on doprowadzić do zmniejszenia jego objętości. Chyba czas poświęcić chwilę na relaks.

6. Ziewanie ochładza mózg

Ziewanie to sposób organizmu na ochłodzenie przegrzanego mózgu. Dodatkowo, jeśli narząd nie dostanie wystarczającej ilości tlenu, to ziewanie pomoże mu w nadrobieniu tych niedoborów. Bez tlenu komórki mózgu zaczynają umierać po 4 do 6 minut.

7. Mózg zapali żarówkę

Mózg produkuje wystarczającą ilość energii, żeby zapalić żarówkę. Jeśli jesteśmy obudzeni, to jest to średnio od 30 do 35 watów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl