Strona główna / Bez kategorii / Czad i ogień – obudź czujność

Czad i ogień – obudź czujność

Tegoroczny sezon grzewczy ruszył już na dobre. Niestety jest to okres w którym musimy zachować wzmożoną czujność pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Szczególnym zagrożeniem tego okresu jest tlenek węgla, który powstaje na skutek niepełnego spalania materiałów palnych. W ubiegłym roku w Polsce prawie 7,5 tys. osób trafiło do szpitala w wyniku pożarów i zatrucia tlenkiem węgla, 512 osób zginęło w pożarach, a 50 zmarło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Dlaczego tlenek węgla jest tak niebezpieczny? Jest on gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku). Wiąże się z hemoglobiną wielokrotnie szybciej niż tlen, przez co dochodzi do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Dlatego tak ważna jest dbałość o przeglądy instalacji grzewczej, przeglądy wentylacji i zachowanie jej drożności.

Nie bagatelizuj następujących objawów: duszności, bólów głowy, nudności, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem.

W takiej sytuacji natychmiast przewietrz mieszkanie, w którym się znajdujesz, wyjdź na zewnątrz, zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, wezwij straż pożarną i zasięgnij porady lekarskiej.

KP PSP Ostrzeszów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl