Strona główna / Okolice / Sołectwo Kobyla Góra / Bóg, Honor, Ojczyzna – czyli obchody 11 listopada w Kobylej Górze

Bóg, Honor, Ojczyzna – czyli obchody 11 listopada w Kobylej Górze

Uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, apel niepodległościowy, występy artystyczne młodzieży szkolnej oraz gra miejska – tak mieszkańcy gminy Kobyla Góra uczcili kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podobnie jak w całym kraju również w Kobylej Górze 11 listopada miały miejsce obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny, którą odprawiono w tamtejszym kościele parafialnym, poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy wspólnie przeszli pod obelisk upamiętniający poległych, zaginionych i pomordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców gminy, aby wziąć udział w Apelu Poległych.

Zanim jednak wygłoszono mowę okolicznościową, odśpiewano hymn narodowy. – Rok 1918 był ostatnim rokiem I wojny światowej. Jesienią tegoż roku radość z odzyskania niepodległości społeczeństwo manifestowało spontanicznie, szczerze, żywiołowo. Entuzjazm był w pełni uzasadniony. Wolności bowiem nie oczekiwano biernie. Walczyło o nią kilka pokoleń, które nie pozwoliły światu zapomnieć o istnieniu narodu polskiego – mówiła w tym niezwykłym dniu Bożena Gałęcka. Uczestnicy apelu uczcili pamięć tych, którzy oddali życie za Polskę, tych, którzy wywodzili się z terenu gminy Kobyla Góra i walczyli w powstaniu wielkopolskim, wymieniając nazwiska poległych i podkreślając niezwykle ważną rolę, jaką odegrała bitwa pod Ligotą. – Na terenie naszej gminy znajdują się także miejsca pamięci narodowej poświęcone tym ważnym wydarzeniom, które przypominają młodemu pokoleniu o heroicznej walce ich przodków o niepodległą Polskę i Wielkopolskę. Pomniki poświęcone działaniom powstańczym znajdują się w Parzynowie na cmentarzu, w Ligocie przy głównej drodze oraz w lesie przy drodze Marcinki – Mąkoszyce – przypomniała B. Gałęcka, podkreślając dalej fakt, że to właśnie powstanie wielkopolskie było jedynym zwycięskim zrywem Polaków w dążeniu do niepodległości. Mówczyni zwróciła również uwagę na znaczenie patriotyzmu w życiu codziennym.

Kolejnym ważnym elementem obchodów było złożenie kwiatów i zniczy przez delegacje na czele z wójtem Wiesławem Berskim pod pomnikiem przy pl. Wiosny Ludów, po czym zgromadzeni zaproszeni zostali do Kobylogórskiego Domu Kultury na część artystyczną zatytułowaną ,,Ta, co nie zginęła” w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze. Młodzież szkolna dołożyła w tym dniu wszelkich starań, aby podkreślić to, czym poszczycić może się Polska.

To jednak nie koniec atrakcji tego dnia, gdyż harcerze z Kobylej Góry w ramach „Wolnego Miasta” przygotowali dla wszystkich chętnych grę miejską, czyli bieg na orientację ”Mieszko i Dobrawa”. Choć pogoda nie sprzyjała, udział w zabawie wzięło blisko 50 osób w 16 patrolach. Rywalizacja była bardzo zacięta. Ich rywalizacja polegała na pokonaniu zaznaczonej na mapie trasy w jak najkrótszym czasie. Zawodnicy potwierdzali jej pokonanie przy pomocy specjalnych dziurkaczy, które znajdowały się w każdym punkcie oznaczonym na mapie. Pierwsze 5 miejsc otrzymało nagrody i oryginalne medale, które z kory wyrzeźbił Grzegorz Jerzyk. Zwycięzcami okazali się reprezentanci Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum w Kobylej Górze. Drugie zajął zespół Lampa Aladyna. Kolejne: Ławecki, Jednorożce i Koliberki. Uczestnicy po biegu kosztowali przepysznej grochówki i herbaty, a to dzięki uprzejmości państwa Zarodów.

MaG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl