Strona główna / Okolice / Sołectwo Kobyla Góra / Jubileusz 40-lecia Jacht Klubu ,,ORION”

Jubileusz 40-lecia Jacht Klubu ,,ORION”

Przed 40 laty w Ostrzeszowie powiało duchem żeglarstwa i tak 17 grudnia 1976 roku zawiązano klub żeglarski, który przybrał nazwę Jacht Klub ,,ORION”. Od tego czasu sympatycy żeglarstwa spotykają się i realizują swoją pasję począwszy od zalewu w Kobylej Górze, a skończywszy na morzach i oceanach.

W minioną sobotę, 11 lutego w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym Cegiełki swoje 40-lecie istnienia obchodzili członkowie Jacht Klubu ,,ORION” w Ostrzeszowie. Na uroczystość jubileuszową przybyło wielu zaprzyjaźnionych żeglarzy i zacnych gości.

Wszystkich zgromadzonych gości w imieniu własnym, jak i całego zarządu przywitał komandor Ryszard Guder. – Mamy własny port w Kobylej Górze nad Zalewem, z którego to żeglujemy i pływamy po wszelkich akwenach i oceanach świata – mówił, przytaczając historię powstania klubu.

40 lat temu trzynastu żeglarzy, pracowników ówczesnej Fabryki Urządzeń Mechanicznych w Ostrzeszowie, utworzyło przy tym właśnie zakładzie klub żeglarski, a byli to: Bohdan i Jacek Ogrodowscy, Andrzej Kurpiel, Gertruda Izydorczyk-Ogrodowska, Mieczysław i Henryk Pilarczykowie, Leonard Bergenda, Zdzisław Hanysz, Wojciech Grajek, Marian Sokół, Eugeniusz Golicki, Leonard Łopata i Zenon Kaczmarek. Nowo powstały klub został zarejestrowany w kaliskim Okręgowym Związku Żeglarskim pod nazwą Jacht Klub ,,ORION” i zyskał aprobatę dyrektora zakładu, Mariana Ślęzaka. Pomysłodawcą nazwy był już nieżyjący ppłk. pil. Jan Maliński, który kierował się nazwą gwiazdozbioru zimowego nieba.

Żeglarzom trudno funkcjonować bez wody i tak przez 9 lat klub cumował na akwenie w Antoninie, gdzie pojawiły się nowe klubowe jachty. Na początku lat 80-tych, z inicjatywy ówczesnego naczelnika Gminy Kobyla Góra Bronisława Dobrzyckiego, rozpoczęła się budowa wodnego zbiornika retencyjnego i wtedy też klub rozpoczął starania o usytuowanie swojej przystani właśnie tam. Już na 10-lecie istnienia, Jacht Klub ,,Orion” otrzymał do użytku hangar z zapleczem magazynowym na sprzęt żeglarski, z pomieszczeniem klubowym i zapleczem socjalnym. Klubowicze uzyskali możliwość zimowania jachtów, ich naprawy oraz możliwość organizowania imprez żeglarskich. W 1979 roku pierwsi klubowicze ,,Oriona” wzięli udział w rejsie morskim po Zatoce Gdańskiej, a kolejny rejs trwał dwa tygodnie i prowadził od Świnoujścia wokół Bornholmu po szwedzki brzeg aż do Gdyni. Pierwsze rejsy prowadził kpt. Zbigniew Sieja.

Na przełomie lat 90-tych i 2000 roku odbyły się rejsy zatokowe z najmłodszymi członkami klubu. W tym samym roku rozwinęła się również organizacja rejsów po morzach południowych.

Jacht Klub ,,Orion” cały czas się rozwija i osiąga sukcesy. W ostatnich trzech latach do grona skiperów prowadzących rejsy morskie dołączyli Jan Wilk i Karol Owczarek. Jak czytamy w jubileuszowym biuletynie, który wydano z okazji 40 lat „Oriona”, rejsy morskie integrują i mobilizują członków Klubu do pogłębiania wiedzy żeglarskiej i praktyki morskiej. Przez te lata nawiązały się trwałe przyjaźnie, a żeglarstwo wywarło wyraźny ślad w stylu życia członków Klubu. Więzi te przydały się, kiedy w latach 80-tych zachwiała się egzystencja wielu klubów z Okręgu Kaliskiego. Klubowicze przetrwali i w 1992 roku, po rozwiązaniu FUM-u, usamodzielnili się i uzyskali rejestrację sądową. Klub otrzymał również decyzję o użytkowaniu wieczystym terenu przystani w Kobylej Górze, którą w 2011 roku wykupił na własność.

Klub wyszkolił około 260 żeglarzy jachtowych, wywodzących się nie tylko z okolic, ale i z pobliskich miejscowości. Poza rejsami morskimi klub organizuje corocznie wiele imprez na kobylogórskim zalewie z uroczystymi otwarciami i zakończeniami sezonu żeglarskiego. Na stałe do kalendarza corocznych imprez wpisał się klubowy piknik żeglarski z ,,Regatami o memoriał ppł. pil. Jana Malińskiego”, w którym uczestniczą żeglarze z sąsiednich klubów. Klubowicze mają nadzieję, że zapoczątkowane w tym roku regaty ,,O Pieczoną Ostrzeszowską Gęś”, promujące Festiwal Pasztetników, również wpiszą się na stałe do kalendarza corocznych imprez. Nowością i owocem klubowych działań w sferze rozwoju i propagowania żeglarstwa wśród dzieci jest żeglarstwo w klasie ,,Optymist UKS”. W ciągu minionych dwóch lat z klubowych funduszy zakupione zostały jachty właśnie z wyżej wymienionej klasy, na których z powodzeniem w prawie wszystkich okręgowych regatach startowała dwójka zawodników: Alicja Akulicz i Patryk Włodarczyk, który zdobył I miejsce.

Aktualny zarząd Jacht Klubu ,,ORION” prezentuje się następująco: Ryszard Guder – komandor, Sylwester Kieszkowski – v-ce komandor, Rafał Grzegorek – sekretarz, Jan Wilk – skarbnik, Marek Kinastowski – bosman, oraz członkowie zarządu: Cezary Mazurowski, Leonard Bergenda i Henryk Pilarczyk. Komisja rewizyjna działa w składzie: Andrzej Aleksandrzak – przewodniczący, oraz członkowie: Marek Furmanowicz i Paweł Ulichnowski.

Podczas uroczystości komandor dziękował wszystkim tym, którzy angażowali się i nadal angażują w działalność klubu. Nie zapomniano również o kobietach, które w domach czekają na swych żeglarzy. – Taki nasz żeglarz Tomasz Cichocki, kiedy w wywiadzie powiedział, że żeglarze ci wielcy są egoistami. I miał trochę racji. Oni sobie gdzieś płyną, rodzinę i dom zostawiają, a te żony, narzeczone czy partnerki tęsknią, boją się o nich, ale tacy my jesteśmy i żeby przynajmniej niektórym paniom z naszego klubu podziękować za tę wytrwałość, wytrzymałość i tolerancję, to parę takich statuetek chcielibyśmy wręczyć – podkreślał Guder. Wykonawcą pamiątkowych jubileuszowych statuetek, które wręczono podczas sobotniej uroczystości, był jeden z członków zarządu, Cezary Mazurowski.

Kaliski Okręgowy Związek Żeglarski w przeciągu tych 40 lat wyróżnił ponad 40 członków klubu ,,Honorową Odznaką Kaliskiego OZŻ”. Tego popołudnia również prezes Krzysztof Nowakowski wręczył honorowe odznaki Rafałowi Grzegorkowi, Pawłowi Włodarczykowi, Agnieszce Akulicz, Violetcie Wiśniewskiej oraz Darii Chwiralskiej.

Nie zabrakło w tym dniu wzruszeń, wspomnień o tych, którzy odeszli już na wieczną wartę, ale co najważniejsze – nie zapomniano o rodzinnej atmosferze. Zaproszeni goście i przyjaciele z zaprzyjaźnionych klubów wielokrotnie podkreślali, że wśród żeglarzy da się wyczuć ciepłą i przyjazną atmosferę.

Wszystkich chętnych zachęcamy do zapoznania się z jubileuszowym biuletynem, w którym już na samym wstępie komandor Ryszard Guder dziękuje za 40-letnią nieustającą pasję i miłość do białych żagli wszystkim kolejnym zarządom Jacht Klubu ,,ORION”.

MaG

DSC_0063 DSC_0065 DSC_0068 DSC_0072 DSC_0078 DSC_0080 DSC_0082 DSC_0086

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl