Strona główna / Powiat / Położna wyłudziła ponad 180 tys. zł

Położna wyłudziła ponad 180 tys. zł

Środowiskowa położna przez okres 10 lat wyłudziła nienależne jej świadczenia pieniężne w kwocie ponad 180 tysięcy złotych na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu. Kobieta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terenie powiatu ostrzeszowskiego poświadczała nieprawdę w wystawianych przez siebie dokumentach i wpisywała w nich fikcyjne ilości wizyt z przeprowadzanych edukacji przedporodowych oraz wizyt patronażowych swoich pacjentek.
Od grudnia 2015 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie prowadzili szeroko zakrojone czynności pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na poświadczeniu nieprawdy w celu pozyskania korzyści majątkowej przez jedną ze środowiskowych położnych działających na terenie powiatu ostrzeszowskiego.
Z poczynionych ustaleń wynikało, że kobieta przez okres 10 lat (od stycznia 2011 roku do grudnia 2015 roku) doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu. Położna w ramach prowadzonej działalności leczniczej w formie indywidualnej praktyki pielęgniarskiej, poprzez udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej podczas wizyt w edukacji przedporodowej, w składanych przez siebie comiesięcznych raportach statystycznych do Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu poświadczała nieprawdę. Kobieta za udzielone świadczenia wpisywała fikcyjne okoliczności, co do ilości udzielanych przez nią świadczeń opieki zdrowotnej oraz wykazywała w raportach świadczenia zdrowotne, których faktycznie nie udzieliła. Ostrzeszowscy śledczy przesłuchali łącznie 487 kobiet zamieszkałych na terenie powiatu ostrzeszowskiego, z czego zebrany materiał dowodowy wykazał, że położna wykorzystała 340 danych kobiet, na które przypisane były kwoty z wyłudzeń wizyt z edukacji przedporodowej i wizyt patronażowych.
Przez okres 10 lat nieuczciwa położna wyłudziła nienależne jej świadczenia w łącznej kwocie 183 277,00 zł na szkodę Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie na ustalonym majątku osobistym podejrzanej dokonali tymczasowego zabezpieczenia mienia w wysokości 250 tys.zł. na poczet kary oraz roszczeń. W ostatnich dniach miesiąca grudnia 2016 roku przeciwko nieuczciwej położnej został skierowany akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie.
Kobiecie grozi nawet kara do 8 lat więzienia.

źródło: KPP Ostrzeszów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl