Strona główna / Powiat / MAKI 2017

MAKI 2017

Patetyczna ,,Oda do maków”, którą rozpoczęto galę podsumowującą plebiscyt MAKI 2017, to tylko część żartobliwych występów, scen i kabaretów, które towarzyszyły piątkowej uroczystości.

W miniony piątek – 24 marca w sali Ostrzeszowskiego Centrum Kultury odbyła się uroczystość uhonorowania ,MAKAMI nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie.

W uroczystości udział wzięli profesorowie szkoły, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, dyrektorzy gimnazjów wraz z nauczycielami, Rada Rodziców z przewodniczącą Aliną Skrobek na czele, przyjaciele placówki, nauczyciele oraz uczniowie liceum.

Właśnie od imienia i nazwiska Marii Curie, która jest patronką szkoły, utworzono nazwę tych ,,nauczycielskich Oskarów”. Nagroda dawno wpisała się w tradycję szkoły. Pierwsza jej edycja miała miejsce wiosną 1999 roku. Jej inicjatorem był obecny dyrektor Michał Błoch, redaktor naczelna gazetki ,,Czarno na białym” Katarzyna Sikora oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego, Adrianna Kasprzak. Pomysł wprowadzenia tego oryginalnego plebiscytu zaakceptował ówczesny dyrektor Ryszard Kalina. Kolejne edycje MAKÓW odbyły się w latach 2001, 2003 i 2005.

Historia nagrody jest długa, jednak sam charakter koncertu finałowego, jak podkreślali prowadzący uroczystość, był zawsze finezyjnie żartobliwy, bez względu na temat. Gala finałowa jest ukoronowaniem wielu tygodni przygotowań i nie najważniejsze są w tym czasie próby licealnych artystów, ale przede wszystkim głosowanie. W pierwszym wyłonione zostały nazwiska nauczycieli nominowanych w poszczególnych kategoriach, a w dniu finału nastąpił wybór nagrodzonych profesorów.

Poprzednie gale miały różne motywy przewodnie. Jako że od ostatniej edycji minęło 12 lat, organizatorzy postanowili wrócić pamięcią do najciekawszych chwil poprzednich uroczystości, prezentując krótki film. Przed laty makową galę rozpoczęto filmem ,,Ostrzeszów nocą”, również w tegorocznej edycji takowy na kilka dni przed uroczystością powstał. Obraz przeszłości i teraźniejszości w rytmie piosenki Czesława Niemena doskonale wprowadził zgromadzonych w klimat i atmosferę MAKÓW 2017.

Romantyczna piosenka przeniosła zebranych do Krainy Łagodności, a w niej mistrzów empatii i życzliwości. Nauczyciel nominowany w tej właśnie kategorii wie, że uczeń to przede wszystkim istota uczuciowa. Profesor ma być zatem wyrozumiały, ale nie pobłażliwy, życzliwy i zarazem przekonany, że stres może naprawdę paraliżować. Nauczycielem z Krainy Łagodności w tegorocznym plebiscycie został Janusz Kryś.Naprawdę nie spodziewałem się i nie mam nic przygotowanego. Powiem szczerze, nie wiem, czy uczniowie, którzy byli moimi uczniami na początku mojej drogi nauczycielskiej, potwierdziliby ten wybór – mówił uhonorowany, dziękując za tę nominację.

Jeśli nauczyciel jest innowatorem, który błyskawicznie okiełzna każdą najnowszą technologię, a do tego jest wyjątkowym intelektualistą chłonącym różne dziedziny wiedzy, i nie stwarza przy tym zbyt wielkiego dystansu między sobą a uczniami, to z pewnością zasługuje na tytuł Błyskotliwego Nowatora. Zwycięzcą w tej kategorii został Tomasz Ćwirko.Jest dla mnie to nagroda tym bardziej cenna jak wszystkie te, które dziś wręczamy, ponieważ są to nagrody przyznawane przez was, przez młodzież, czyli przez osoby, dla których my pełnimy swoją misję – dziękował zaskoczony laureat.

Kolejna kategoria tegorocznych MAKÓW to Pogodny Intelektualista, a wstępem do tej części na zasadzie kontrastu był nostalgiczny wiersz ,,Smutno mi Boże”. Nauczyciel-idealista wierzy w idealną rzeczywistość i idealnego ucznia, a kiedy ten okazałby się trochę mniej idealny, to profesor potrafi wykazać anielską cierpliwość. Wierzy też, że uśmiech łagodzi obyczaje, dlatego zarówno sobie, jak i swoim uczniom pozwala na żartobliwe dygresje podczas zajęć. Nauczyciel nominowany w tej kategorii znany jest również z charakterystycznych powiedzonek i uczniowie tego wieczoru chętnie je przytoczyli, serwując widowni dawkę humoru. Głosami uczniów zwycięzcą w tej kategorii został Mirosław Drabczyński.

Nauczyciel Perfekcjonista to kolejna kategoria tegorocznej edycji plebiscytu. Nauczyciel nominowany w tej kategorii precyzyjnie planuje każdy proces dydaktyczny, interesująco prowadzi lekcje, a kiedy trzeba spotyka się z rządnymi wiedzy uczniami na zajęciach dodatkowych. Wiele wymaga od siebie i konsekwentnie wymaga od swoich podopiecznych. Perfekcjonistą I LO został Przemysław Kiereta.

Przedostatnia kategoria to Niekwestionowany Autorytet. Osoba nominowana jest przede wszystkim sprawiedliwym pedagogiem i ma nieposzlakowaną opinię. Po raz kolejny zwycięzcą okazał się Przemysław Kiereta. Jak widać, aby cieszyć się autorytetem wśród uczniów, trzeba w szkole przepracować wiele lat.

Mak nad Makami, czyli Mistrz nad Mistrzami, to profesor idealny, kompetentny nauczyciel i doskonały wychowawca, powszechnie szanowany i godny zaufania. Pedagog charakteryzujący się niezwykłą osobowością i wyjątkowa skutecznością w działaniu. Zanim jednak otwarto ostatnią kopertę, przypomniano ostatni fragment historycznego pogromu Maków. Scena z filmu „Ojciec Chrzestny” okazała się być bardzo bliska ówczesnym realiom. Licealiści zdecydowali, iż na miano najlepszego z najlepszych zasługuje – po raz trzeci tego wieczoru – Przemysław Kiereta. Tym razem nauczyciel nie krył wzruszenia, w końcu to trzecie wyróżnienie jednego wieczoru i wielka duma dla pedagoga po tak wielkim docenieniu przez swych uczniów.

Kapituła MAKÓW po raz pierwszy w historii przyznała Maka Honorowego, którego otrzymał Ryszard Kalina, który przez wiele lat uczył ze znakomitymi rezultatami matematyki w szkole oraz sprawował funkcję dyrektora. Niestety, nie mógł tego wieczoru odebrać nagrody.

Kolejne MAKI już za dwa lata.

MaG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl