Strona główna / Okolice / Sołectwo Kobyla Góra / Kobylogórska Noc Zabytków

Kobylogórska Noc Zabytków

W nocy z 20 na 21 maja w Kobylej Górze miało miejsce wyjątkowe wydarzenie o charakterze kulturalnym. Była to Kobylogórska Noc Zabytków nawiązująca w swej idei do Nocy Muzeów.

Tak też powiedział pan Sławomir Mrugalski, pomysłodawca i organizator, podczas powitania uczestników. Mówił: Gmina Kobyla Góra nie posiada wprawdzie muzeum, ale posiada piękne zabytki, perły drewnianej architektury sakralnej. Należą do nich osiemnastowieczne kościółki w Myślniewie, Parzynowie oraz pochodzący z początku wieku XIX kościółek w Marcinkach. Pragnę dzisiejszej nocy zabrać Państwa do miejsc z pozoru znanych, obok których przechodzimy codziennie, ale których tak naprawdę do końca nie znamy. Chcę przed Wami odkryć tajemnice tych miejsc i w tej niecodziennej aurze ukazać na nowo ich piękno. Uczestnicząc w Kobylogórskiej Nocy Zabytków włączamy się w akcję Noc Muzeów.

Szlak nocnego autokarowego zwiedzania wiódł przez Myślniew, Parzynów i Marcinki. W każdej z odwiedzanych świątyń pan Mrugalski przybliżał dzieje miejscowości, w której obiekty się znajdują oraz historię samych kościołów. Do Jego narracji włączyli się zaproszeni księża, ksiądz doktor Tomasz Dereziński, proboszcz parafii w Kobylej Górze, i ksiądz Mirosław Jankowski, proboszcz parafii w Parzynowie. Dzięki oświetleniu kościołów, jakie zapewnili strażacy z OSP w Kobylej Górze, uczestnicy objazdu mieli możliwość podziwiania zabytków w nocnej scenerii.

Na zakończenie objazdu uczestnicy podziękowali panu Mrugalskiemu gromkimi oklaskami oraz słowami uznania za pomysł zorganizowania akcji. Wśród uczestników przeważali mieszkańcy gminy Kobyla Góra, ale znaleźli się też goście z Ostrzeszowa i Ostrowa Wielkopolskiego. Osobom, które wzięły udział w zwiedzaniu spodobał się pomysł organizatora, świadczą o tym ich pytania, czy w przyszłym roku również odbędzie się tego typu impreza. Pan Mrugalski odpowiada nam, że tak, bo ma już pomysł na następną Noc Zabytków, ale niezdradził szczegółów. Powiedział tylko, że będzie ona związana z przypadającą w 2018 roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Zatem do przyszłego roku.

Korespondencja własna

Źródło: Sławomir Mrugalski; Publikacja: Daria Matławska (kobyla-gora.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl