Strona główna / Okolice / Sołectwo Myślniew / Zabytki w Myślniewie
Kościół w Myślniewie. Grafika: W. Kościelniak

Zabytki w Myślniewie

Najważniejszym zabytkiem Myślniewa jest drewniany kościółek, ale nie jest to pierwsza świątynia jaka tu istniała. Prawdopodobnie pierwszą wzniesiono już w XIII w., był to najpewniej kościół parafialny.

Obecny kościół wybudowany został w stylu tzw. baroku ludowego w 1746 r. Taka przynajmniej data widnieje na zabytkowej belce tęczowej, która znajduje się w świątyni. Innymi zabytkami są barokowe krzyże ludowe oraz rzeźba przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem z XIV w. Poza tym w skład wyposażenia wchodzą trzy obrazy: osiemnastowieczny, który przedstawia scenę Ukrzyżowania, obraz koronacji Matki Bożej z 1833 r. oraz ludowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Znajduje się tu też obraz przedstawiający św. Jana Nepomucena ku czci którego obchodzony jest odpust. Zastanawiające jest usytuowanie kościoła. Postawiony jest on na źródle, co zaznacza się wilgotna plamą na posadzce przed głównym ołtarzem. Ciekawe, jaka intencja kierowała budowniczymi, a może fundatorami? Być może jest to symboliczne nawiązanie do starotestamentowego psalmu 35, który mówi:”albowiem w Tobie jest źródło życia”, a może do Apokalipsy św. Jana:”Ja dam pragnącemu darmo ze źródła wody życia”. Nie jest to jedyne źródło, jakie tutaj bije. Zaraz za płotem kościelnym znajduje się następne, kolejne natomiast po przeciwnej stronie drogi. Kościółek otoczony jest starym drzewostanem.

Drugim zabytkiem Myślniewa jest dawny dwór – tzw. Resztówka – otoczony starym parkiem. Dom Pomocy społecznej w Kobylej Górze prowadzi w niej małą stadninę koni rasy wielkopolskiej. Urządzony jest tutaj ośrodek hipoterapii oraz nauki jazdy konnej. Ci, którzy posiedli sztukę jazdy wierzchem, mogą korzystać z przejażdżek konnych, zaś ci, którzy nie chodzą podziwiać okolicy z wysokości końskiego grzbietu, mogą zafundować sobie podróż bryczką.

źródło tekstu i zdjęć: kobyla-gora.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl