Strona główna / Okolice / Sołectwo Parzynów / Zabytki w Parzynowie
Parzynów - Kościół drewniany pw. Św. Mikołaja z 1782 r,

Zabytki w Parzynowie

Najważniejszym zabytkiem jest usytuowany na wzgórzu w otoczeniu wiekowych dębów i modrzewi drewniany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja z 1782 r. Kościół wzniesiony w latach 1780 – 1781, z fundacji Jana i Elżbiety Siewierskich, Józefa Wojakowskiego i Jana Grzymałę Wiewiórkowskiego, przez cieślę Jana Kurzawę. Kościół jest drewniany o konstrukcji zrębowej, z wieżą na słup, zewnątrz oszalowany.

Świątynia posiada piękny wystrój wnętrza, który tworzą późnorenesansowe i barokowe obrazy i rzeźby. W późnorenesansowym ołtarzu głównym znajdują się obrazy przedstawiające Mikołaja i Jadwigę oraz Adorację Dzieciątka Jezus. W ołtarzach bocznych z drugiej połowy XVIII w. znajdziemy wizerunki Trójcy Świętej i św. Marii Magdaleny. Na uwagę zasługuje piękna barokowa ambona z połowy XVII wieku. Obok kościoła stoi zabytkowa kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena, która jest przykładem wpływów śląskich na tym terenie.

Na uwagę zasługuje również plebania murowana powstała w 1 ćw. XIX w. remontowana w 1983 r., budynek gospodarczy, murowany i cmentarz z pocz. XIX w.

Jeśli będziemy chcieli ugasić pragnienie, możemy udać się do odległego ok. 2 km w kierunku Ostrzeszowa Głodnego Źródła. Orzeźwiający smak zimnej źródlanej wody pokrzepi każdego przed dalszą wędrówka.

tekst i zdjęcia: kobyla-gora.pl

9 komentarzy

  1. Byłam na ślubie piękny kościółek 🙂

  2. Piękne wnętrze, zadbany zabytkowy drewniany kościół .

  3. A czy mszę się w nim w niedziele odbywają?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl