Strona główna / Bez kategorii / Kobyla Góra: Stawiają na drogi

Kobyla Góra: Stawiają na drogi

Najważniejszym punktem grudniowej sesji Rady Gminy w Kobylej Górze było uchwalenie budżetu na 2018 rok. Opowiedzieli się za nim wszyscy obecni na sali radni. Na inwestycje zaplanowano blisko 3 mln zł, większość z tych pieniędzy przekazana zostanie na budowę, a także remonty istniejących już dróg i chodników.

W budżecie na 2018 rok zapisano 29 mln zł dochodów oraz 26 mln zł wydatków. Blisko 3-milionowa nadwyżka przeznaczona zostanie na spłatę wcześniejszych zobowiązań – Najważniejsze założenia przyszłorocznego budżetu? To przede wszystkim inwestycje drogowe – nie miał wątpliwości wójt Wiesław Berski. – Gmina Kobyla Góra posiada mnóstwo kilometrów dróg, a do tego cały czas dochodzą nowe drogi gruntowe. Należy poczynić inwestycje, aby je zmienić na asfaltowe. Drogi, które są ujęte w budżecie to są drogi, które czekają już od wielu, wielu lat – dodał włodarz Kobylej Góry.

Z inwestycji niedrogowych w budżecie zapisano budowę długo wyczekiwanej sali gimnastycznej w Mąkoszycach. Warunkiem jest jednak uzyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych i są na to duże szanse. – Myślę, że w przyszłym roku uda nam się pozyskać te środki – nie ukrywał Berski. – Mamy nadzieję, że z programu z WRPO, jeśli nie z tego programu to pojawi się również szansa na pozyskanie środków z Ministerstwa Sportu.

Przyszłoroczny budżet – zdaniem wójta Berskiego – będzie nastawiony na inwestycje. – Nie zwalniamy tempa – zapewniał. – W 2017 roku wykonaliśmy inwestycje za ponad 6 milionów złotych. W 2018 roku, tylko z wkładu własnego z budżetu, mamy inwestycje na prawie 3 mln zł. Jeśli się uda pozyskać środki na budowę sali sportowej w Mąkoszycach, czy też na budowę dróg z różnych programów, to też pewnie uda nam się osiągnąć kwotę blisko 6 milionów złotych. Mamy nadzieję, że uda nam się to zrealizować i rok 2018 będzie rokiem, w którym mieszkańcy zobaczą efekty naszej 4-letniej pracy.

Głosowanie nad przyszłorocznym budżetem okazało się być tylko formalnością. Na „tak” byli wszyscy obecni na sesji radni. Za przyjęcie uchwały budżetowej, ale i wykonanie ubiegłorocznego budżetu, dziękował wójt i skarbnik Ilona Bochyńska, która rok 2017 uznała za bardzo pracowity. – Wykonaliśmy sporo ważnych i kosztownych inwestycji – zaznaczyła. Z jej wyliczeń wynika, że przy środkach zewnętrznych za blisko 4 miliony złotych, gminie udało się wyremontować drogi gminne. Ponad 2 mln złotych pochłonęła z kolei przebudowa przedszkola w Kobylej Górze. Ważną inwestycją była również budowa ścieżki wokół zalewu, to kolejne 140 tys. zł – Myślę, że następny rok przyniesie nam nowe wyzwania i zadania, nad którymi będziemy mogli wspólnie pracować i osiągać dla gminy Kobyla Góra jak największe korzyści, tak, aby nasi mieszkańcy mogli cieszyć się coraz lepszymi standardami – podkreślała Bochyńska, zwracając jednocześnie uwagę na małe, w porównaniu do wielkości realizowanych inwestycji, zadłużenie. – Zadłużenie gminy Kobyla Góra w stosunku do 2015 roku (czyli pierwszego roku kadencji pana wójta), aż do planowanego 2018 roku wzrosło tylko o 260 tys. 688 zł przy inwestycjach na łączną kwotę 16 mln 447 tys – wyliczała. SM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl