Strona główna / Bez kategorii / Za mandat zapłacimy kartą u policjanta, który wystawi mandat

Za mandat zapłacimy kartą u policjanta, który wystawi mandat

Od lutego w każdym radiowozie patrolu drogowego za mandat można będzie zapłacić kartą płatniczą lub Blikiem.

„Trwa wyposażanie radiowozów Policji w terminale płatnicze POS. To element Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz KIR. Od lutego już w każdym radiowozie patrolu drogowego za mandat będziemy mogli zapłacić kartą płatniczą lub Blikiem” – poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR)

MSWiA chce, żeby wszyscy mogli płacić mandaty kartą wprost u policjanta, który dał ten mandat. Zmian w przepisach dokonano we wrześniu 2017 r. przez nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zapisano tam, że nałożoną grzywnę można uregulować w formie bezgotówkowej. Oczywiście nie będzie to przymus – osoba, która taki mandat otrzyma, sama zdecyduje o wyborze formy płatności. Nadal będzie mogła pozostać przy mandacie kredytowanym, ale także będzie mogła dokonać płatności na miejscu za pomocą karty płatniczej lub Blikiem (za pomocą telefonu), z wykorzystaniem terminala POS.

Będzie to sporym ułatwieniem, głównie dla obcokrajowców, bo o ile Polacy mogli zapłacić przelewem lub gotówką na poczcie, czy ostatnio również kartą, ale przez internet, o tyle cudzoziemcy musieli płacić gotówką. Gdy jej nie mieli, musieli udać się do najbliższego bankomatu.

Często pytano policjantów, dlaczego nie można zapłacić mandatu od razu, na miejscu. Pytali o to głównie ludzie, którzy na co dzień płacą kartą. Zdarzało się, że policjanci musieli jechać z obcokrajowcami do bankomatu albo na pocztę po gotówkę, żeby ci mogli zapłacić grzywnę. Było to kłopotliwe i czasochłonne. Płatności bezgotówkowe znacznie usprawnią pracę policjantów i skrócą przebieg kontroli – powiedział mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji. RED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl