Strona główna / Bez kategorii / Tlenek węgla zabija

Tlenek węgla zabija

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. W ubiegłym sezonie grzewczym w Polsce życie z tego powodu straciło 61 osób, w obecnym już 12. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń i instalacji grzewczych.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny? Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla: jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych krwinkach, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z: ich nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi,  wymiany starych okien i drzwi na nowe.

Jak łatwo wywnioskować, prawidłowo przeprowadzone czynności kominiarskie mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas sezonu grzewczego, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednie do niego przygotowanie.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że ten krótki komunikat nie jest w stanie w pełni uświadomić zagrożeń wynikających z trwającego sezonu grzewczego oraz przekazać wszystkich informacji dotyczących ich profilaktyki. Dlatego też chętnie przyjmiemy od Państwa zaproszenie na wszelkiego typu spotkania organizowane w Państwa społecznościach. Wtedy będziemy mieli okazję, by w ciągu 30 minut rozszerzyć dla Państwa te niezwykle istotne zagadnienia. Osoby zainteresowane podjęciem tej inicjatywy prosimy o kontakt na numer Komendy: 62 730 30 98, nr wewnętrzny 37. KP PSP Ostrzeszów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl