Strona główna / Bez kategorii / Podawał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji

Podawał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie apelują do mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego o zachowanie wszelkich środków ostrożności podczas rozmów telefonicznych z osobami nieznajomymi. Oszuści chcący wyłudzić pieniądze podają się za funkcjonariuszy Policji bądź innych służb, a w rozmowie dążą do tego, aby ofiara wypłaciła pieniędzy z banku albo wpłaciła je na podane konto.

22 marca do 59-letniej mieszkanki gminy Mikstat dodzwoniła się na numer telefonu stacjonarnego nieznajoma kobieta, która poprosiła ją o numer telefonu komórkowego. Nie przeczuwając zapewne niczego złego i nie pytając dzwoniącej kim jest, 59-latka spełniła prośbę.
Po kilku sekundach na telefon komórkowy kobiety, z numeru zastrzeżonego zadzwonił mężczyzna, który podał swoje nazwisko, numer legitymacji służbowej oraz to, że jest funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji. Poinformował 59-latkę, że zgromadzone przez nią na koncie bankowym pieniądze są zagrożone, ponieważ został skopiowany jej dowód osobisty. Tym samym osoba, która to zrobiła posiada pełnomocnictwo do wypłaty środków – relacjonuje przebieg wydarzeń kom. Ewa Jakubowska, rzecznik prasowy ostrzeszowskiej komendy policji.
Rzekomy funkcjonariusz poinstruował kobietę, że ma niezwłocznie udać się do banku, aby uniemożliwić wypłatę pieniędzy przez osobę nieuprawnioną. Mężczyzna polecił swojej rozmówczyni, by podczas drogi do banku spotkała się z nim w umówionym miejscu w Mikstacie. Wypytywał ją też o to, jakie ma oszczędności, czy zamieszkuje sama, czy aktualnie ktoś jest w domu, czy ma możliwość dojechania do banku, a także jak będzie ubrana, aby ją rozpoznać. Na koniec poprosił kobietę, aby nie informowała  Policji.
Na szczęście całej rozmowie przysłuchiwał się obecny w domu pracownik (mieszkaniec gminy Mikstat) wykonujący prace remontowe u 59-latki. Podejrzewając, że po drugiej stronie słuchawki może być oszust odwiódł kobietę od tego, aby pojechała do banku wypłacić pieniądze, a następnie zawiadomił Policję. – Rzekomy funkcjonariusz jeszcze kilkakrotnie podejmował próbę telefonicznego kontaktu z 59-latką. Ta już jednak nie odbierała. Mając na uwadze powyższe zdarzenie, Policja apeluje do mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego o zachowanie czujności podczas rozmów telefonicznych z osobami podającymi się za funkcjonariuszy, urzędników itp. oraz o informowanie ich o każdej tego rodzaju sytuacji – dodaje policjantka. RED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl