Strona główna / Powiat / Powiat ostrzeszowski w czołówce – na drogach

Powiat ostrzeszowski w czołówce – na drogach

W 2014 r. najwięcej przestępstw drogowych na 1000 mieszkańców było w powiatach: słubickim, pułtuskim i suwalskim. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że najbezpieczniejsze są drogi w Gdańsku. Powiat ostrzeszowski na mapie przestępstw drogowych zajmuje 10. miejsce. Jest tak źle, czy tak dobrze?

GUS zebrał dane z Komend Wojewódzkich Policji dotyczące przestępstw drogowych (wypadków i prowadzenia po alkoholu) stwierdzonych w 2014 roku we wszystkich powiatach. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców najwięcej było ich w powiecie słubickim (woj. lubuskie) – 5,75, pułtuskim (woj. mazowieckie) – 4,94 i suwalskim (woj. podlaskie) 4,74. Powiat ostrzeszowski, z wynikiem 3,84, znalazł się na 10. miejscu wśród powiatów o największej ilości przestępstw drogowych. – Statystycznie to wygląda bardzo źle – przyznaje zastępca komendanta powiatowego policji nadkom. Jerzy Kupaj. – Można odnieść wrażenie, że jest tutaj bardzo niebezpiecznie, co nie odpowiada rzeczywistości. To jest typowa statystyka. To nie jest powód do niepokoju mieszkańców – tłumaczy.
Zdaniem nadkom. Kupaja o takim a nie innym miejscu w rankingu przeważyła ilość ujawnionych przez ostrzeszowskich funkcjonariuszy nietrzeźwych kierowców. – W 2014 roku zaistniały 52 wypadki drogowe, zatrzymaliśmy 204 nietrzeźwych kierujących. Razem popełniono 256 przestępstwa drogowe. Jeśli liczbę tę podzielimy przez ilość mieszkańców powiatu, wychodzi współczynnik 3,84. Ponieważ nasz powiat jest mały, a mamy bardzo dużo zatrzymanych nietrzeźwych kierujących, to można zinterpretować to w ten sposób, że jest to sukces policji, ponieważ policja pracuje i osoby, które kierują pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka są zatrzymywane i eliminowane z ruchu, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu. Gdyby w statystyce wzięto pod uwagę tylko sprawców wypadków drogowych – w naszym przypadku 52, i podzielono tę liczbę przez ilość mieszkańców, wówczas powiat ostrzeszowski znalazłby się daleko w rankingu – zaznacza.
Co warte podkreślenia, pomimo rosnącej liczby pojazdów obserwowany jest spadek liczby wypadków drogowych i liczby ich ofiar. W 2007 roku na terenie powiatu ostrzeszowskiego doszło do 66 wypadków drogowych. Najtragiczniejszym rokiem był rok 2008, wówczas doszło do 87 wypadków drogowych, w których życie straciło 17 osób. W roku 2009 wypadków było 70, w 2010 – 74, w 2011 – 63, w 2012 – 49, w 2013 – 43, w 2014 – 52. Czy to zatem zasługa policjantów czy rosnąca świadomość kierowców? – Na pewno w jakimś stopniu jest to podzielone, ale obecność policjantów na drodze wpływa na pewno pozytywnie, oddziałuje prewencyjnie. Kierowca widząc radiowóz zdejmuje nogę z gazu i zmniejsza prędkość, a zwiększa swoją uwagę. Na pewno jest to bardzo dobre oddziaływanie. Policjanci wydziału ruchu drogowego pracują bardzo dobrze – podkreśla zastępca insp. Bieńka.
(KIR)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl