Strona główna / Sport / 40 LAT KALISKIEGO OZPN

40 LAT KALISKIEGO OZPN

ROZMOWA Z ANDRZEJEM MROZIŃSKIM – PREZESEM KALISKIEGO OKRĘGOWEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ.

W tym roku Kaliski OZPN obchodzi swoją 40-tą rocznicę powstania. Z tej okazji na rynku wydawniczym ukaże się Monografia 40 lat Kaliskiego OZPN.

Nasza rocznica stanowi pretekst do tego by zaprezentować piękne tradycje oraz utrwalić godne zapamiętania osiągnięcia futbolowej rodziny skupionej wokół Naszej organizacji. Ważnej dla Wielkopolski, dla polskiej piłki. Piłkarsko nie budzi wątpliwości, że Kalisz oraz związane z okręgiem miasta i miejscowości, dzięki swoim piłkarskim klubom i pasji futbolowej rodziny, współtworzyły siłę Wielkopolski.

Pozostając integralną częścią Rzeczpospolitej, Kaliskie zachowuje swój charakter i własne tradycje. Od powołania w Ostrowie Wielkopolskim legendarnej gimnazjalnej Venetii, a potem polskiej – Ostrovii, trwa szczytna praca na sportowej, narodowej niwie. Także dla polskiego futbolu wychowankowie tutejszych ośrodków uczynili tak wiele w roli wspaniałych piłkarzy, ale też trenerów czy działaczy. Przecież tu mają swe korzenie prezesowskie nominacje dla generała Kazimierza Glabisza z Odolanowa (prezes PZPN w latach 1937-1939), Michała Listkiewicza (prezes PZPN w latach 1999-2008). Ta monografia jest zapisem dokonań i problemów regionalnych struktur, aby zaprezentować piękne tradycje oraz utrwalić godne zapamiętania osiągnięcia futbolowej rodziny skupionej wokół Związku.

To już druga tego rodzaju pozycja wydawnicza, która opisuje dzieje piłki nożnej w południowej Wielkopolsce.

Faktycznie tych pozycji jest więcej. Kaliski OZPN w roku 1996 był wydawcą „Księgi Jubileuszowej Kaliskiego OZPN” autorstwa Stanisława Bojszczaka. Publikacji dotyczącej całości piłkarstwa kaliskiego wcześnie nie było. Autor pisząc książkę wykonał tytaniczną pracę. Korzystał z bibliotek, statystyk, opracowanych zbiorów, naszych archiwów, a także z informacji uzyskanych podczas dziesiątek bezpośrednich rozmów z uczestnikami piłkarskich wydarzeń. Do dzisiaj ta książka stanowi skarbnicę wiedzy. Obecne opracowanie jest tworzone przez redakcję Wydawnictwa GiA, istniejącego od ćwierćwiecza zespołu encyklopedii piłkarskiej FUJI. Dziełem i rekomendacją poziomu wydawnictwa są jubileuszowe monografie PZPN, największych związków regionalnych, także kilkanaście największych polskich klubów. W sumie 80 pozycji o dziejach polskiego i światowego piłkarstwa. Prace zespołu trwały blisko 2 lata. Autorom udało się skupić wokół idei znakomitych znawców dziejów sportu tego regionu i opracować nieznane karty historii. Zamierzeniem autorów jest też pokazanie dziejów piłki nożnej w południowej Wielkopolsce w relacji z  wieloma elementami kultury i historii, nie tylko sportowych. Podkreślenie zdarzeń, które czynią region poprzez najpopularniejszy sport interesującym i atrakcyjnym nie tylko dla sympatyków piłki nożnej. W książce zamieszczonych jest kilkaset współczesnych zdjęć, ale także tych z przepastnych wielomilionowych zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, część z nich dotąd nigdzie nie publikowanych. Na prawie 300 kolorowych stronach książki, na opisanych zdjęciach jest ponad półtora tysiąca osób. Już dziś każdy na stronie www.ozpnkalisz.pl może sprawdzić, kto na nich się znajduje i przypadkiem czy nie ma tam kogoś znajomego.

Od kiedy i gdzie będzie można ją kupić?

Premiera książki będzie miała miejsce podczas uroczystego spotkania w gronie działaczy, piłkarzy, trenerów, sędziów oraz sponsorów, ludzi zwianych z ukochaną przez nas dyscypliną sportu. Jubileusz 40-lecia stanowi pretekst do podsumowania

i oceny dokonań Związku a przede wszystkim przypomnienia młodszemu pokoleniu twórców tej historii, zawodników, trenerów i działaczy. Przy okazji wszystkim osobom związanym z piłką nożną chcemy złożyć serdeczne podziękowania i życzenia pomyślności w przekonaniu, że następne lata będą obfitować nowymi sukcesami.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 19 listopada br w Ostrowskim Centrum Kultury, podczas którego m.in. autorzy książki dokonają jej oficjalnej prezentacji.

Natomiast w wybranych księgarniach książkę będzie można kupić od poniedziałku, 21 listopada br. w Ostrzeszowie w Księgarni PEGAZ ul. Zamkowa 1, w Kępnie w Księgarni WOLIMEN, Rynek 13. Cena 59 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl