Strona główna / Bez kategorii / Dziś obchodzimy Dzień Wegetarian

Dziś obchodzimy Dzień Wegetarian

Jeszcze niedawno wegetarianizm był postrzegany jako zwykła fanaberia. Z roku na rok to się jednak zmienia – zwolenników diety bezmięsnej jest coraz więcej, także w Polsce.

Dlaczego ludzie przechodzą na wegetarianizm? Powodów może być wiele. Najczęściej wybierając dietę bezmięsną, kierują się względami etycznymi. Większość wegetarian nie godzi się z sytuacją zwierząt wykorzystywanych w hodowli, tylko po to aby dostarczyć ludziom pokarmu. Coraz więcej osób wyklucza mięso z jadłospisu również z powodów ochrony środowiska. Istnieją również ludzie, którzy wybierają wegetariański styl życia, bo chcą czuć się zdrowsi, szczuplejsi i bardziej energiczni.

Tak jak wszystko, wegetarianizm ma zarówno swoich gorących zwolenników, jak i gorliwych przeciwników. Ci pierwsi wysuwają szereg argumentów, które mają przekonać do diety bezmięsnej. Poza tymi, które mają charakter ściśle etyczny, wskazują na inne zalety rezygnacji z produktów zwierzęcych. Podkreślają, że znajdują się w nich toksyny, które wprowadzamy do naszego organizmu. Przekonują zaś, że rezygnując z mięsa, sprzyjamy obniżaniu zawartości cholesterolu we krwi oraz ciśnienia tętniczego. Według zwolenników wegetarianizmu, pożywienie roślinne magazynuje w sobie tzw. „energię słoneczną”, co wspomaga utrzymanie dobrego samopoczucia.

Co na to przeciwnicy wegetarianizmu? Przede wszystkim twierdzą, ze ten rodzaj diety jest niebezpieczny i powoduje niedobór witaminy B12, B2, B6, witaminy D oraz minerałów – szczególnie żelaza, wapnia i cynku. Uważają także, że wykluczenie z jadłospisu mięsa wcale nie pomaga w utrzymaniu dobrej linii, bowiem jedzenie wyłącznie produktów zbożowych i nabiałowych może być bardzo tuczące. Podkreślają także, że bogata w błonnik dieta może podrażniać niektóre wrażliwe systemy pokarmowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl