Strona główna / Okolice / Sołectwo Kobyla Góra / We wrześniu przedszkolaki przekroczą próg nowego przedszkola

We wrześniu przedszkolaki przekroczą próg nowego przedszkola

To już pewne. Lada moment rozpocznie się rozbudowa połączona z przebudową przedszkola w Kobylej Górze. Już we wrześniu przedszkolaki przekroczą próg rozbudowanego, spełniającego odpowiednie wymogi budynku.

30 grudnia 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu podpisano umowę na dofinansowanie projektu pn. „Rozbudowa z przebudową istniejącego budynku Przedszkola w Kobylej Górze”. Przedmiotowy projekt należał do tzw. projektów zintegrowanych, gdzie aby otrzymać dofinansowanie na rozbudowę należało również pozytywnie przejść procedurę konkursową i otrzymać wsparcie z działania 8.1.1 Edukacja przedszkolna, na realizację projektu miękkiego. W spotkaniu tym wzięli udział: zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Paweł Napierała, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Mikołaj Grzyb oraz przedstawiciele gminy w osobach: wójt Gminy Kobyla Góra Wiesław Berski i skarbnik Ilona Bochyńska.

Jak informuje włodarz gminy, pod koniec stycznia ma zostać ogłoszony przetarg. – Mamy nadzieję, że uda nam się zakończyć całą procedurę z końcem stycznia, a co najważniejsze, uda się wyłonić wykonawcę. Zamysł jest taki, aby w okresie ferii wspólnie z nauczycielami przedszkola, z rodzicami przenieść te rzeczy, które są obecnie w placówce, na czas trwania prac związanych z remontem i przebudową, do szkoły podstawowej, a to co się nie zmieści, to na mniejszą salę sportową – informuje Wiesław Berski. Wójt liczy na to, że wykonawca zostanie wyłoniony w pierwszym przetargu. Wówczas już po feriach firma mogłaby rozpocząć planowaną inwestycję.

Trzeba przyznać, że plan jest ambitny. W niespełna pół roku w miejscu obecnego przedszkola ma powstać nowy, rozbudowany, a przede wszystkim spełniający wszystkie normy i wymogi nowoczesny budynek. – Na pewno będzie rozbudowane wszerz, czyli wszystkie sale będą w jednym poziomie, żeby dostosować się do obowiązujących zapisów, jeśli chodzi o dzieci przedszkolne – podkreśla wójt. Jak wyjaśnia, budynek zostanie poszerzony o pomieszczenia w prawo, w kierunku szkoły podstawowej, z tyłu w stronę kuchni i placu zabaw. Wejście będzie się znajdowało z drugiej strony, gdzie obecnie jest wnęka między przedszkolem a budynkiem mieszkalnym. Zostanie też przebudowana kuchnia. Dla dzieci zaprojektowano pięć sal – trzy większe i dwie mniejsze; każda z nich pomieści 25 dzieci. Nie zabraknie również nowych łazienek i jadalni.

Jak widać, przedszkole będzie całkowicie przebudowane. Na dole część przeznaczona dla dzieci, u góry część administracyjna placówki. Inwestycja musi zostać zakończona przed 1 września, aby nowy rok szkolny rozpocząć już w nowych murach. Planowany całkowity koszt inwestycji to kwota 1.657.855 zł.

Jak pamiętamy, w gminie Kobyla Góra inwestycje potrafią iść pełną parą. Żłobek w Mąkoszycach powstał w trzy miesiące, ale jak to mówią, czasem lepiej postawić nowe, niż remontować stare. Przy tej inwestycji zaplanowano dużo burzenia, dużo przeróbek. Dlatego dodatkowo na czas przedsięwzięcia planowana jest zmiana organizacji ruchu na jednokierunkowej ulicy, która prowadzi do przedszkola. Wszystko po to, aby samochody ciężarowe nie jeździły po całym rynku.

MaG

2 komentarze

  1. Brawo Kobyla Góra! – tymczasem Doruchów za murzynami. Brak słów!

  2. na wszystko macie kase ale jak macie cos zrobic poza kobylka to kasy nie ma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl