Strona główna / Okolice / Sołectwo Mąkoszyce / Gminny Konkurs Wiedzy o Małej Ojczyźnie

Gminny Konkurs Wiedzy o Małej Ojczyźnie

25 maja br. w mąkoszyckiej sali odbył się konkurs historyczny, który poświęcony był 720 –leciu Mąkoszyc. W zmaganiach brały udział drużyny ze szkół podstawowych naszej gminy. Komisję konkursową tworzyli: wójt -Wiesław Berski, dyrektor szkoły -Maria Leśniak, przewodnicząca Rady Rodziców -Katarzyna Gajewska, prezes stowarzyszenia
”Z inicjatywą” –Ilona Brej, sołtys-Piotr Ługowski, były dyrektor i historyk z naszej szkoły –Jan Golański, dyrektor KOK-u – Izabela Frankowska –Grabarczyk.

Gościliśmy także opiekunów dzieci: Iwonę Małolepszą oraz Renatę Bielską i dyrektora ze Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze- Czesława Marcjasza. Uczniowie odpowiadali na pytania wylosowane przez koło fortuny, mogli także samodzielnie wybrać pytanie. Przewidziano również zadania praktyczne: układanie nazwisk sołtysów w kolejności alfabetycznej, obliczenia matematyczne, rozwiązywanie krzyżówki oraz układanie puzzle. Wszystkie pytania dotyczyły naszej Małej Ojczyzny. Drużyny świetnie radziły sobie z zadaniami. Emocje towarzyszyły do samego końca. W czasie przerwy strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mąkoszycach ( Mirosław Świątczak, Błażej Kubiak oraz Krzysztof Wąsala ) udzielili bardzo ciekawego instruktażu udzielania pierwszej pomocy w różnych nagłych sytuacjach, które mogą mieć także miejsce w szkole lub w domu. O doznania kulinarne zadbała p. Wioletta Świątczak, która tym razem przygotowała potrawy nawiązujące do legendy o Mąkoszycach. Były to rożnego rodzaju bułeczki, chleby, ciasteczka zbożowe, ciasta drożdżowe. Nie zabrakło dań z typowo wielkopolskiej kuchni. Dziękuję za coroczną pomoc pani Świątczak i strażakom.

Nadszedł czas ogłoszenia wyników, które w tym roku ucieszyły organizatora konkursu, gdyż drużyna z Mąkoszyc zajęła pierwsze miejsce. W skład zwycięskiej ekipy weszli sami chłopcy: Hubert Grygowski, Fabian Filipiak, Maciej Maury. Drugie miejsce zajęły dziewczynki z Kobylej Góry: Anna Kochan, Magdalena Wypchło, Katarzyna Wesołowska. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Parzynowa- Kinga Mądra, Natalia Łukaszewicz, Wojciech Kozłowski.Uczestnikom serdecznie dziękuję i gratuluję imponującej wiedzy.

Zakończenie konkursu było dla wszystkich miłą niespodzianką, gdyż uczniowie i zaproszeni goście udali się do Parzynowa do siedziby CWINT-u na wyjątkową lekcję o astronomii. Tutaj spotkaliśmy się z niesamowitą pasją pana Piotra Duczmala, który przybliżył nam nieziemskie tajemnice kosmosu. Pan Piotr na zakończenie spotkania życzył wszystkim, aby z uporem i ambicją walczyli o realizację swoich planów, marzeń.

Rocznica lokacji Mąkoszyc została należycie uczczona przez nasze dzieci. Wszyscy zadowoleni, bogatsi w doświadczenia i pełni wrażeń wrócili do swoich szkół.

Organizator – Bożena Gałęcka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl