Strona główna / Okolice / Sołectwo Kobyla Góra / Zabytki w Kobylej Górze
Kobyla Góra - kościół ewangelicki

Zabytki w Kobylej Górze

Jedną z najstarszych kobylogórskich budowli sakralnych jest kościół katolicki pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej z 1807 r. świątynia wzniesiona w stylu klasycystycznym.

W 1984 r wybudowano murowaną dzwonnicę, która stylem komponuje się z bryłą kościoła. W wystroju wnętrza świątyni na uwagę zasługują ołtarz główny z figurą patronki z 1947 r. oraz dwa klasycystyczne ołtarze boczne z obrazami: Matki Boskiej Częstochowskiej i Przemienienia Pańskiego. Godne uwagi są również plafony na suficie, przedstawiające św. Maksymiliana, Chrystusa i symboliczną wizję wyboru Jana Pawła II na stolicę apostolską. Plafony te pochodząz początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Kolejny cenny zabytek stanowi kościół ewangelicki. Pierwsi protestanci przybyli na ten teren z okolic Milicza w pierwszej połowie XVII w. w okresie wojny trzydziestoletniej. Kościół ewangelicki, jak większość w naszym regionie, wzniesiony został w stylu neogotyckim. Konsekracja świątyni odbyła się w roku 1894. ciekawostką jest, że na tej uroczystości obecna była córka cesarza Niemiec Wilhelma II, która z tej okazji podarowała kościołowi Biblię, zachowana zresztą do dziś. Z uwagi na małą liczbę wiernych nabożeństwa odbywały się tylko w okresie letnim raz w miesiącu.

źródło tekstu i zdjęć: kobyla-gora.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl