Strona główna / Bez kategorii / Ranking zamożności. Jak wypadły gminy powiatu ostrzeszowskiego?

Ranking zamożności. Jak wypadły gminy powiatu ostrzeszowskiego?

Pismo „Wspólnota” opublikowało właśnie najnowszy ranking najbogatszych samorządów 2018 roku. Na którym miejscu sklasyfikowano gminy powiatu ostrzeszowskiego?

Jak podkreślają autorzy raportu, zmiany w rankingu bogactwa gmin są nieduże, a zwycięzcy w większości kategorii są ci sami od lat. To województwo mazowieckie, Warszawa, Sopot, powiat człuchowski, Polkowice, Krynica Morska i Kleszczów. Na dalszych miejscach zmian jest więcej. Także w pierwszej dziesiątce są zaskoczenia, takie jak duży awans Grodziska Mazowieckiego, który od lat poprawia miejsce w rankingu, jak również Płocka.
Jak czytamy, zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat. – Dochody każdego samorządu podzieliliśmy przez liczbę ludności – wyjaśnia Andrzej Gniadkowski, redaktor pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”. – W dochodach samorządów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie  intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji, lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność). Tak jak w ubiegłych latach, wpływające do budżetu dochody, zostały skorygowane jeszcze na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy.  Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.

Ranking zamożności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl