Strona główna / Bez kategorii / Policjanci ostrzegają przed oszustami

Policjanci ostrzegają przed oszustami

1 października Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie odnotowała dwie próby wyłudzeń pieniędzy wobec osób starszych.

Sprawca za pośrednictwem telefonu stacjonarnego skontaktował się ze starszą osobą i podszywając się za członka rodziny próbował wyłudzić pieniądze mówiąc o wypadku drogowym. Na szczęście osoby, z którymi oszuści rozmawiali zachowały się prawidłowo i nie dały się oszukać.

Komendant Powiatowy Policji w Ostrzeszowie inspektor Andrzej Haraś zwraca się z apelem do mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego, szczególnie do osób starszych, aby byli czujni podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami. Oszuści chcący wyłudzić pieniądze bardzo często podają się za policjantów oraz inne osoby godne zaufania, których celem jest wyłudzenie pieniędzy.
godne zaufania, których celem jest wyłudzenie pieniędzy.

Pamiętajmy, że oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często charakterystycznych dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

Również dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się za urzędnika lub przedstawiciela danej organizacji bądź instytucji. Także wmawiają starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo policjantami innych pionów, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny, albo na przykład, że prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy. Taka osoba zawsze ma przygotowaną legendę, aby była wiarygodna dla osoby, która odbierze telefon.

Warto zaznaczyć, że w rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję, często też nie pozwalają się rozłączyć i prowadzą tak długo rozmowę, aby osoba pokrzywdzona nie kontaktowała się z nikim innym, aby powiedzieć o tym, co przed chwilą usłyszała i że na przykład właśnie udaje się do banku, aby wypłacić pieniądze, bądź zaciągnąć kredyt.

Dalszy ciąg postępowania oszustów wygląda w ten sposób, że po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy, zgłasza się po nie ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie przed bankiem, aby szybko zabrać gotówkę. Czasem proszą o pozostawienie pieniędzy we wskazanym przez siebie miejscu, np. w koszu na śmieci. W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w kwocie od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia.

Jak się ustrzec:

  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  • Policja nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!
  • Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.
  • W bezpośrednim kontakcie z nieznajomym pod żadnym pozorem nie korzystać z jego telefonu komórkowego w celu potwierdzenia jego tożsamości oraz tego gdzie pracuje, gdyż połączy nas z osobą specjalnie podstawioną i przygotowaną na taką rozmowę.

Podobne sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej a także sąsiedzkiej:

  • Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany „kręci” się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania.
  • Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój.
  • Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbliższymi oraz z najbardziej zagrożonymi – seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.
  • O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

Źródło: KPP Ostrzeszów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl