Strona główna / Okolice / Sołectwo Kobyla Góra / XV jubileusz polsko-niemieckiej wymiany uczniów ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki i Mittelschule w Kirchenlamitz

XV jubileusz polsko-niemieckiej wymiany uczniów ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki i Mittelschule w Kirchenlamitz

W 2000 roku podpisano umowę o polsko-niemieckiej wymianie szkolnej. Pierwszy raz uczniowie szkół spotkali się w roku 2001 i potem regularnie co dwa lata.

Głównymi celami spotkań była i jest integracja młodzieży obu państw, przełamanie wzajemnych uprzedzeń, nawiązanie kontaktów osobistych, pogłębianie znajomości języka niemieckiego i zainteresowanie strony niemieckiej nauką języka polskiego.

Uczniowie i nauczyciele będą spotykać się dalej, gdyż w wieku szkolnym najłatwiej nawiązuje się kontakty, a młodzież jest najbardziej podatna na wiedzę i ugruntowuje swoją osobowość, która w wieku dorosłym procentować będzie obyciem w świecie pozbawionym ksenofobii.

Postawione zadania udało się zrealizować w 100 procentach dzięki pomocy finansowej PNWM, która również obchodzi 25-lecie i uczniowie wzięli udział w projekcie 2gether4more, rodzicom, dyrekcji szkoły.

Do wyjazdów uczniowie przygotowują się na lekcjach oraz zajęciach pozalekcyjnych. Efektem przygotowań jest zapoznawanie młodzieży z kulturą i historią obu naszych narodów.

Przygotowania do obchodów 15. rocznicy polsko-niemieckich wymian młodzieży rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Pomalowano ścianę na placu zabaw oraz odnowiono świetlicę szkolną.

Jubileusz świętowano w dniach 28.03 – 31.03.2016 r. wraz z przyjaciółmi ze szkoły oraz przedstawicielami miasta Kirchenlamitz. Przyjechali do Kobylej Góry między innymi: Martin Bergmann – dyrektor szkoły, Waltraud Woelk – nauczycielka oraz Thomas Junger – radny i koordynator partnerstwa między miastem Kirchenlamitz i Kobylą Górą oraz uczniowie. Uczestnicy spotkania byli na wycieczce we Wrocławiu i Świdnicy oraz podziwiali urokliwy kościółek Matki Ostrobramskiej i Pałacyk Myśliwski w Antoninie. Punktem kulminacyjnym była akademia w dniu 30 marca. Kunsztem aktorskim pochwalili się nauczyciele: Małgorzata Marcinkowska-Urban, Iwona Małolepsza – zagrały rolę kapryśnej Malgorzaty z „Fausta”. Reżyserem dramatu był Martin Bergmann, a asystentem reżysera Eugenisz Morta. Akademię uświetniły laureatki konkursów piosenek niemieckojęzycznych: Kasia Piechota i Aleksandra Bator, obecnie uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie. O tym, jak doszło do wymiany międzyszkolnej, dyskutowali Goethe – Mateusz Sołecki – z Mickiewiczem, czyli Dawidem Szlakiem. Tyle wspaniałych wymian nie mogło być się odbyć, gdyby nie „filar” wymiany – Małgorzata Marcinkowska-Urban oraz ludzie, na których pomoc zawsze można liczyć i nie sposób ich wszystkich tutaj wymienić, więc chociaż kilka nazwisk: Henryk Musiała, Zdzisław Poprawa, państwo Jacek i Jadwiga Kostrzewscy, Grażyna i Benedykt Jakubczakowie, Arletta i Jacek Cieślakowie, Sławomira Szymczak, Jerzy Marcinkowski-Urban, Paweł Ponitka, nauczycielki ze szkół sycowskich: Patrycja Przybylska-Moskwa i Aldona Dylewska. Na akademii była też obecna Wicemiss Nastolatek Wielkopolski, Sandra Cieślak, była uczennica Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Kobylej Górze i oczywiście uczestniczka polsko-niemieckiej wymiany, która wręczała podziękowania.

Gorące podziękowania pani Sylwii Adamskiej – sołtys wsi Ligota i panu Andrzejowi Adamskiemu za pomoc w przygotowaniu spotkania w Ligocie składa pani Małgorzata Marcinkowska-Urban .

M.U.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl