Strona główna / Bez kategorii / „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek…”

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek…”

W tłusty czwartek pączki jedzą niemal wszyscy Polacy, czyli 95 proc. badanych – wynika z raportu „Polska na widelcu. Zwyczaje żywieniowe Polaków 2016” przeprowadzonego przez GfK. Jak wynika z ankiety aż jedna trzecia Polaków zjada tego dnia nawet trzy pączki.

Jedna piąta respondentów deklaruje, że w tłusty czwartek je tylko po jednym pączku, kolejne 38 proc. deklaruje dwa pączków, natomiast do zjadania trzech lub więcej przyznaje się 37 proc. Tylko 5 proc. respondentów nie je tego dnia pączka.

Jak informuje GfK, 37 proc. konsumentów kupuje pączki w cukierniach, tyle samo w sklepach spożywczych, a 15 proc. robi je w domu.

W przeszłości Tłusty Czwartek był dopiero początkiem ogromnego łakomstwa. Przez następny tydzień jadano praktycznie tylko słoninę, kapustę ze skwarkami i tłuste mięsiwa. Czy mogło być inaczej? Raczej nie. W końcu Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Przez kolejne 40 dni katolicy zachowywali post i o słodkich ciastach czy tłustym mięsie mogli zapomnieć.

Według staropolskiego przysłowia „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” w Tłusty Czwartek nie powinniśmy się ograniczać. Bo, jeśli wierzyć przesądom, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

-MaM-

na podst. tvn24bis

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl