Strona główna / Okolice / Sołectwo Bałdowice / Miejsca warte odwiedzenia w Kobylej Górze i okolicach
Kościół Ewangelicki w Pisarzowicach, fot. www.martinez.boo.pl

Miejsca warte odwiedzenia w Kobylej Górze i okolicach

1. Zalew Blewązka

Jest to niepodważalnie największa atrakcja w gminie Kobyla Góra. W malowniczym obszarze chronionym Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska, w latach 1978-1983 został wybudowany zalew na strumyku o nazwie Marszenica. Ma długość około 900 m, a w najszerszym punkcie ma 520 m. Nad zalewem siedzibę swoją ma ostrzeszowski klub jachtowy „Orion”. Latem miejscowi oraz liczni turyści spędzają tu swoje wakacje, gdzie na piaszczystej plaży oraz wśród malowniczego krajobrazu mogą wypocząć oraz zażyć kąpieli, natomiast miłośnicy wędkowania korzystają z wody pełnej ryb.

2. Miejsce pamięci

Spacerując między zalewem Blewązka a przebiegającą lokalną drogą z Kobylej Góry do Myślniewa mijamy tablicę upamiętniające wydarzenia związane z tym rejonem. Zostały one poświęcone powstańcom Wiosny Ludów, budowniczym zalewu oraz powstańcom wielkopolskim.

W roku 1848, podczas Wiosny Ludów, na terenie gminy miał miejsce bunt chłopski, gdzie chłopi z okolicznych wsi, pod dowództwem Tomasza Sikorskiego z Myślniewa, napadali na dwory właścicieli ziemskich i po ich wypędzeniu dzielili ziemie między siebie. Bunt został stłumiony po tygodniu.

70 lat później, podczas powstania wielkopolskiego, dochodziło do licznych potyczek z niemiecką strażą graniczną. Jedną z nich stoczyli 15 stycznia 1919 roku powstańcy z kompanii pleszewskiej i skalmierzyckiej. Wyruszyli oni z miejsca, gdzie obecnie znajduje się Zalew Blewązka, a dla upamiętnienia tzw. Szlaku Powstania Wielkopolskiego postawiona została tablica upamiętniająca.

3. Krzyż Jubileuszowy

Na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski w Parzynowie (284 m.n.p.m.) stoi Jubileuszowy Krzyż, który został tam postawiony 7 maja 1999 r., w miejsce stojącego tam wcześniej krzyża brzozowego. Mijający czas i warunki atmosferyczne odcisnęły na brzozowym krzyżu swoje piętno. Stąd kolejny proboszcz parzynowskiej parafii postanowił postawić w miejsce drewnianego krzyża metalowy. Pojawiła się także dobra okazja, by pomysł ten zrealizować, ponieważ zbliżał się Rok Jubileuszowy, czyli rok 2000. Dziś pod Krzyżem Jubileuszowym odbywają się liczne msze polowe, ale także warte uwagi koncerty „Między niebem a ziemią”.

4. Cmentarz żydowski

Cmentarz usytuowany był w lesie, na jednym ze wzgórz na obrzeżach Kobylej Góry. Został założony pod koniec XVIII w. Niestety, w czasie II wojny światowej został zniszczony. Po zakończeniu wojny nastąpiła dalsza dewastacja nekropolii; po okolicznym lesie rozrzucone zostały macewy, a część z nich została uszkodzona. W 1992 roku teren byłego cmentarza został uporządkowany, zaś z zachowanych macew utworzono lapidarium. Pomiędzy macewami wstawiono tablicę poświęconą żydowskim mieszkańcom miasteczka.

5. Obelisk pamięci poległych, pomordowanych i zaginionych

Na centralnym placu w Kobylej Górze został ustawiony obelisk w hołdzie poległym, pomordowanym i zaginionym podczas II wojny światowej mieszkańcom gminy. Został on ufundowany przez miejscowych w 1977 roku. Co ciekawe, o tym, że stało to się w czasach PRL-u, świadczy nie tylko data, ale także wizerunek orła bez korony.

6. Kościół ewangelicki w Pisarzowicach

Został zbudowany w latach 1901-1902 według projektu Arnolda Hartmana z fundacji księcia Gustava von Birona z Sycowa dla upamiętnienia zmarłego syna, Wilhelma Birona von Curlad. Obiekt został opuszczony i poważnie zdewastowany w 1945 roku, ponieważ tego roku oddział milicji wysadził drzwi piwniczne w poszukiwaniu niedobitków armii hitlerowskiej, a co za tym idzie otworzyło to drogę licznym złodziejom i wandalom, którzy splądrowali świątynię. Okoliczne parafie przeniosły ławy oraz dzwon do Mąkoszyc, dzięki czemu można oglądać je do dzisiaj. Obecnie budynek jest w stanie fatalnym, nie posiada już dachu ani szczytu wieży.

7. Kościół katolicki pw. św. Jadwigi Śląskiej

Jest to jedna z najstarszych kobylogórskich budowli sakralnych, pochodzi z 1807 roku. Wzniesiona w stylu klasycystycznym. W wystroju wnętrza świątyni na uwagę zasługują ołtarz główny z figurą patronki oraz dwa klasycystyczne ołtarze boczne z obrazami: Matki Boskiej Częstochowskiej i Przemienienia Pańskiego. Godne uwagi są również plafony na suficie, przedstawiające św. Maksymiliana, Chrystusa i symboliczną wizję wyboru Jana Pawła II na papieża. Pochodzą one z początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

MoN

6 komentarzy

  1. Od lat ulubione miejsce wypoczynku. Zdjęć nagromadziło się sporo, a ile wspomnień. Pozdrawiam wszystkich znajomych z Kobylej Góry i okolic i tych znajomych, którzy tę miejscowość wybrali na wakacyjny pobyt.

  2. Błażej, ta nazwa: Zalew Blewązka! <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl