Strona główna / Bez kategorii / Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Śniadania

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Śniadania

Śniadanie to dawka pozytywnej energii na cały dzień – zwłaszcza wtedy, gdy przed nami dzień wypełniony pracą lub nauką. Mózg zużywa około 25% dostarczanej organizmowi energii, więc w czasie wzmożonego wysiłku umysłowego nie wolno pomijać śniadań!

Wiele osób twierdzi, że nie spożywa pierwszego posiłku, ponieważ nie odczuwa głodu zaraz po przebudzeniu. Sytuacja taka często ma miejsce gdy zbytnio najadamy się na noc – wówczas błędne koło się nakręca.

Nie jedzenie śniadania jest przyczyną drastycznego spadku glukozy we krwi – a konsekwencje takiego stanu można już zaobserwować na sobie – szybko pojawia się zmęczenie, rozdrażnienie i spadek koncentracji. Trochę kiepski początek dnia, zwłaszcza jeżeli trzeba się skupić na konkretnych czynnościach w pracy albo szkole. Ale co dalej?

Oczywiście po pewnym czasie nieunikniony jest napad strasznego głodu – w końcu organizm zaczyna wyraźnie manifestować brak energii. A wtedy sięgamy po pierwsze lepsze pożywienie jakie jest pod ręką – najczęściej są to słodkie przekąski, będące źródłem wyłącznie cukrów prostych i dużych ilości tłuszczów. Owszem dostarczamy sobie energii i zaspokajamy głód, ale tylko na krótki okres czasu. Ale nie chciałabym aż tak generalizować – duża część osób zwykle zabiera ze sobą drugie śniadanie do pracy – i chwała im za to.

Jednakże wracając popołudniu do domu, czy to z pracy, czy ze szkoły możemy wreszcie się porządnie najeść – głodni, zmęczeni i rozzłoszczeni na cały świat – siadamy wygodnie w fotelu i pochłaniamy ogromne ilości pożywienia, ażeby poczuć się wreszcie najedzonym i zrekompensować sobie cały dzień bez pożywienia. Oczywiście nie może obyć się bez obfitej kolacji – w końcu trzeba zgromadzić zapasy energii na następny dzień.

Dlaczego warto jeść śniadanie?

– Pierwszy posiłek powinien być spożyty najpóźniej 2 godziny po przebudzeniu – zapewnia to „naładowanie” organizmu niezbędną energią na pierwszą część dnia, a w konsekwencji umożliwi maksymalną koncentrację na realizacji zamierzonych zadań i celów.
– Śniadanie pomaga w odchudzaniu – potwierdziły to badania przeprowadzone na dużych grupach osób. Okazuje się, że unikanie pierwszego posiłku powoduje spożycie pod koniec dnia trzy raz tyle kalorii niż byśmy spożyli jedząc śniadanie. Jak widać omijanie pierwszego dania wcale nie przyczynia się do ograniczenia przyjmowanych codziennie kalorii – a niestety spora część osób nadal tak myśli.
– Jako, że rano odbywa się wzmożone wydzielanie soków żołądkowych, nie dostarczanie odpowiednio wcześnie pokarmu może być czynnikiem ryzyka rozwoju wrzodów żołądka.
– Śniadanie wpływa również pozytywnie na nasz nastrój – nie bez przyczyny krąży powiedzenie „Polak głodny – Polak zły” – obniżony poziom glukozy powoduje rozdrażnienie i irytację. Śmiało można powiedzieć, że z pierwszym posiłkiem dostarczamy sobie pozytywnej energii na cały dzień ?

Tak więc – smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl