Strona główna / Okolice / Sołectwo Kobyla Góra / Uczniowie z Mittelschule w Kirchenlamitz na wymianie w gminie Kobyla Góra

Uczniowie z Mittelschule w Kirchenlamitz na wymianie w gminie Kobyla Góra

Wielka powódź w roku 1997 została „matką chrzestną” partnerstwa, przyjaźni i wymiany uczniów między Szkołą Podstawową im. T. Kościuszki w Kobylej Górze/Wielkopolska i Mittelschule w Kirchenlamitz/Bawaria.

Od 2001 roku uczniowie obu szkół spotykają się co dwa lata i biorą udział w projekcie realizowanym w Polsce i w Niemczech, ponieważ znajomość języków obcych jest niezwykle ważna. Pomaga ludziom podróżować, nawiązywać kontakty, doceniać ludzi i ich kulturę, pomaga rozwijać tolerancję. Ponadto językiem niemieckim posługują się nie tylko Niemcy, ale także Austriacy, Szwajcarzy, Belgowie, mieszkańcy Liechtenstein i Luxemburgu.

Program wymiany zakłada poza nauką j. niemieckiego zwiedzanie, poznawanie dnia życia codziennego Polaków.

Przedsięwzięcie nasze objął swoim patronatem Wójt Gminy Kobyla Góra pan Wiesław Berski, gdyż bardzo ceni tę współpracę oraz kładzie duży nacisk na wymianę uczniów i naukę języka niemieckiego młodszych dzieci, tym bardziej, że w wymianie mogą brać udział uczniowie do klasy szóstej włącznie. Ponadto Pan Wójt regularnie odwiedzał nas w czasie wymiany od 28 kwietnia do 5 maja 2017 r. osładzając lub studząc emocje lodami.

Podczas realizacji tego projektu uczniowie zapoznali się między innymi z ciężką pracą piekarza w Domu Chleba pani Aleksandry Błoch z Komorowa. Przygotowali bułeczki, które po upieczeniu zjedli ze smakiem.

Zwiedzili kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej w Antoninie, podziwiali Pałac Myśliwski Radziwiłłów, szukali krasnoludków we Wrocławiu, zmagali się z zdaniami w czasie podchodów, pracowali metodą decupage pod bacznym okiem nauczycielki sztuki pani Iwony Małolepszej.

Byliśmy też w gospodarstwie państwa Ewy i Andrzeja Jakóbczaków w Ignacowie.

Zażywając świeżego i jeszcze nieskażonego powietrza w Kobylej Górze wędrowaliśmy do Krzyża Millenijnego.

Swój czas poświęcili nam również strażacy z OSP Kobyla Góra, na których zawsze możemy liczyć.

W celu urozmaicenia zajęć do współpracy włączyły się germanistki z Sycowa: Patrycja Przybylska-Moskwa oraz Aldona Dylewska przy całkowitej aprobacie burmistrzów oraz dyrekcji szkół: Gimnazjum, Szkoły Podstawowej im. III Tysiąclecia oraz Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sycowie.

Realizacja w 100% zaplanowanych działań mogła się też odbyć dzięki wspaniałej współpracy i zaangażowaniu Rodziców, Wójta Gminy Wiesława Berskiego oraz Henryka Musiały za co bardzo dziękujemy.

Za pomoc finansową dziękujemy również PNWM z Warszawy, która zawsze wspiera nasze działania i przyznaje środki na realizację programu.

źródło: kobyla-gora.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl