Strona główna / Bez kategorii / XVI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 na Ziemi Ostrzeszowskiej i Kępińskiej

XVI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 na Ziemi Ostrzeszowskiej i Kępińskiej

14 grudnia 2018 r. 16. edycja konkursu przyciągnęła do Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kobylej Górze aż 31 najlepszych uczniów z 11 szkół podstawowych (starsze klasy i oddziały gimnazjalne) z powiatu ostrzeszowskiego i kępińskiego.

Uczestnicy finału reprezentowali: Doruchów, Kobylą Górę, Mąkoszyce, Mikorzyn, Mroczeń, Niedźwiedź, Ostrzeszów (Szkoła Podstawowa Nr 1 i Nr 2), Parzynów, Siedlików i Trzcinicę. Gościem honorowym był Lech Janicki – starosta Powiatu Ostrzeszowskiego, natomiast nie udało się przybyć ze względu na służbowy wyjazd wójtowi Kobylej Góry – Wiesławowi Berskiemu, który bywał zwykle na finałach konkursu. Przybyła również p. Magdalena Kułak (rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie).

Konkurs, organizowany już po raz kolejny, miał szczególny charakter – upamiętniał 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Był też wyjątkowy, jeśli chodzi o rekordową liczbę uczestników. Fakt ten cieszy organizatorów, gdyż potwierdza, iż tradycja Powstania Wielkopolskiego jest wciąż żywa w naszym regionie. Tutaj warto podkreślić zaangażowanie nauczycieli historii.

Sam konkurs każdego roku stanowi wyraz hołdu oddanego przez młodych miłośników historii temu pokoleniu Wielkopolan, które wykazało się odwagą podczas zaborów i walk o wolność, a nam współczesnym ciągle daje powód do dumy.

14 grudnia 2018r. uczniowie przystąpili do pisemnego testu, składającego się z 20 pytań. Po ich sprawdzeniu, komisja konkursowa w składzie: p. Bolesław Grobelny oraz p. Renata Bielska, p. Jolanta Jelonek, p. Renata Skórska – losowo wybrane spośród nauczycieli szkół biorących udział w konkursie, do ustnej rozgrywki zakwalifikowała: Zuzannę Wojciechowską z Ostrzeszowa (SP Nr 1), Piotra Wieteckiego z Niedźwiedzia oraz Radosława Koźmińskiego z Kobylej Góry. Rozgrywka ustna była zaciekła jak nigdy dotąd, finał najdłuższy w historii konkursu, pula ok. 40 pytań wykorzystana przez rywalizujących… Finaliści m.in. rozpoznawali na fotografiach dowódców Powstania Wielkopolskiego oraz miejsca pamięci. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą, znajomością szczegółów. I miejsce wywalczył  Radosław Koźmiński ze Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze (w poprzedniej edycji – II miejsce; od kilku lat uczestnik konkursów o Powstaniu Wielkopolskim; opiekun: Monika Mokrzyńska),  II miejsce – Piotr Wietecki ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu (opiekun: Anna Rokita), III miejsce – Zuzanna Wojciechowska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ostrzeszowie (opiekun: Małgorzata Płowens). Przyznano aż 6 wyróżnień, które otrzymali: Natalia Pawlik z Trzcinicy (opiekun: Jolanta Jelonek), Natalia Tomczak z Niedźwiedzia (opiekun: Anna Rokita), Maciej Drzazga z Siedlikowa (opiekun: Renata Skórska), Jakub Gliński z Mroczenia (opiekun: Justyna Kasprzak), Bartosz Kątny z Mikorzyna (opiekun: Anna Zawalska) i Alan Kalis z Mroczenia (opiekun: Justyna Kasprzak). Statuetkę i nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie, drobne upominki – Urząd Gminy w Kobylej Górze, a wręczali je: Joanna Ciachera-Radula – wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze oraz przewodniczący komisji –  Bolesław Grobelny.

Konkursowi towarzyszyła wystawa fotografii związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Słodki, przepyszny poczęstunek dla konkursowych gości zapewnili rodzice naszych uczniów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl