Strona główna / Bez kategorii / Rewolucja w rozliczeniach z fiskusem

Rewolucja w rozliczeniach z fiskusem

W ciągu pierwszych dwóch tygodni składania zeznań podatkowych za ubiegły rok, z obowiązku tego wywiązała się już 1/3 osób podlegających temu obowiązkowi w powiecie ostrzeszowskim. Wszystko wskazuje na to, że przyczyniły się do tego rewolucyjne zmiany w rozliczeniach z fiskusem.

Jeszcze w ubiegłym roku, każdy podatnik musiał we własnym zakresie przygotować i złożyć przysłowiowy „pit”. Obecnie, czynności te wykonuje za nas administracja skarbowa. Od 15 lutego zeznanie każdego podatnika dostępne jest w Internecie, na portalu www.podatki.gov.pl Jeśli rozliczamy się indywidualnie, nie mamy dzieci i nie zależy nam na szybkim zwrocie podatku, możemy zapomnieć o tym obowiązku. 30 kwietnia „pit’ zostanie automatycznie uznany za złożony. Jeżeli natomiast rozliczamy się z małżonkiem, korzystamy z ulg i chcemy, by zwrot podatku jak najszybciej pojawił się na naszym koncie, wizyta w Urzędzie Skarbowym bądź na www.podatki.gov.pl jest nieodzowna.

Mając dane z zeznania za 2017 rok w postaci przychodu, jak również kwoty zwrotu lub też podatku należnego do zapłaty oraz jedną informację z tego roku, którą otrzymaliśmy od płatnika, możemy się zalogować i wszystkie informacje uzyskać – wyjaśnia naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrzeszowie Krzysztof Dudczak i zwraca uwagę na bardzo istotną kwestię – Niestety, nie wszyscy płatnicy wywiązują się zw swoich obowiązków w sposób prawidłowy. My przygotowujemy zeznanie na podstawie informacji od płatników. Mam sygnały, że niestety część z nich nie przysłała nam informacji PIT-11, przesyłając ją pracownikowi. Zachęcam, żeby sprawdzić, czy ta „jedenastka”, którą otrzymałem fizycznie od płatnika jest również znana organom podatkowym. Trzeba pamiętać, że o ile błędy wypełnieniu zeznania, polegające na pomyłkach w wyliczeniu należnego podatku skutkują tym, że podatnik nie poniesie żadnych konsekwencji, tak nieujawnienie wszystkich źródeł dochodu może skutkować konsekwencjami.

Warto więc wejść pod wskazany adres internetowy i sprawdzić, czy zostały tam wykazane wszystkie źródła dochodu. Godne uwagi są także nowe terminy.

-Wszystkie zeznania podatkowe składane w wersji elektronicznej, albo za pośrednictwem usługi e-PIT albo bramki e-deklaracje są zwracane w ciągu 45 dni, a nie trzech miesięcy – podkreśla K. Dudczak – Im szybciej wejdziemy na e-PIT i klikniemy „zatwierdź”, tym szybciej dostaniemy zwrot.

Pierwsze takie zwroty już zostały wypłacone podatnikom z powiatu ostrzeszowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kobylagorainfo.pl

kobylagorainfo.pl